Archeologové vykopali tisíc lety starý kostel postavený císařem Otou I. Velikým
Ota I. Veliký (912–973) byl východofranckým králem a prvním císařem Svaté říše římské. Prohlašoval za následovníka Karla Velikého a vybudoval velké impérium. Ve své říši nechal postavit celou řadu královských paláců a kostelů. Odborníci například pátrají po jeho královském paláci, který by se podle historických záznamů měl nacházet poblíž Helfty v Sasku-Anhaltsku.
Němečtí archeologové nedávno při hledání zmíněného královského paláce narazili na jinou stavbu z této doby – středověký kostel, který nechal postavit právě Ota I. Zmíněná stavba představovala trojlodní kostel o délce přibližně 30 metrů, který byl vybudovaný ve tvaru kříže. Kostel s palácem tehdy zřejmě vévodily údolí, v němž se nacházely. Kostel byl zničen v 16. století, v bouřlivých časech reformace a nástupu protestanství.
TIP: Archeologové objevili v ruinách středověkého anglického kostela magická znamení
V pozůstatcích kostela byla objevena řada artefaktů, například bronzový krucifix ze 13. století nebo velký úlomek kostelního zvonu. Poblíž kostela bylo také nalezeno několik hrobů.
Vykopávky kostela jsou teď pro archeology prioritou. Po královském paláci budou pátrat později, ale neměl by být daleko. Ota I. podle dochovaných záznamů navštívil tento kostel a zdejší palác jen jednou, při jeho vysvěcení, někdy kolem roku 968.