Archeologové objevili poklad u pobřeží Izraele: Ukrýval mince i unikátní křesťanský prsten
Zlatý prsten z 3. století našeho letopočtu nese drahokam s unikátním zobrazením Ježíše jako pastýře
Ve významném starověkém přístavu Caesarea Maritima, který leží na území dnešního Izraele, nejspíš bylo bouřlivé počasí, když se tam potopila jedna z řady lodí, které skončily na dně Středozemního moře. Bylo to ve 3. století našeho letopočtu, přístav byl stále ještě součástí římské říše a jeden z pasažérů nešťastné lodi, dobře situovaná žena z města, byla podle všeho křesťanka.
Dodnes to o ní prozrazuje zlatý prsten, který byl v těchto dnech vystaven v Izraeli, se spoustou podobných pokladů, mezi nimiž nechybí mnoho římských mincí z 3. století, figurky, zvony, keramika a další cenné předměty, společně s cennostmi z dalšího vraku ze 14. století. Všechny je objevili izraelští podmořští archeologové při náročném průzkumu mořského dna ve starověkém přístavu.
Prsten s pastýřem
Prsten obsahuje zelený drahokam, na němž je znázorněný pastýř nesoucí na ramenou ovci. Jde o důvěrně známé zobrazení Ježíše, který se obětuje pro své ovečky. Jak ale uvádí Helena Sokolov, kurátorka oddělení mincí Izraelského památkového úřadu, najít takové zobrazení na prstenu je velmi výjimečné. Prsten je teď známý pod přezdívkou „Good Shepherd ring“.
TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč
Křesťanství bylo v té době stále ještě ilegální vírou. Římská říše ale relativně tolerovala cizí náboženství a město Caesarea Maritima bylo jakýmsi lokálním střediskem křesťanů, kteří se zde setkávali s představiteli dalších náboženství. Nálezy z přístavu Caesarea opět potvrzují bohatou historii této části světa i to, jaké úsilí je nutné vynaložit při poznávání minulosti.