Antarktický poloostrov v posledních letech rychle zelená

V důsledku globálního oteplování a změny klimatu je Antarktický poloostrov v posledních letech stále zelenější. 

09.10.2024 - Stanislav Mihulka



Globální oteplování postupuje v polárních oblastech podstatně rychleji, než v jiných koutech světa. Týká se to i Antarktického poloostrova, nejsevernějšího výběžku Antarktidy. Změna klimatu se v této části světa projevuje způsobem, který je patrný na první pohled.

Jednou z nejnápadnějších změn je rychlé zelenání tohoto poloostrova. Podle nedávného výzkumu, který vedl Thomas Roland z britské Exeterské univerzity, se vegetační pokryv Antarktického poloostrova za posledních 40 let více než zdesetinásobil. Badatelé to vyčetli ze satelitních snímků, které v průběhu doby dokumentují situaci v Antarktidě.

Antarktický poloostrov zarůstá

Jak vyplývá z výsledků výzkumu, zveřejněných vědeckým časopisem Nature Geoscience, ve srování s rokem 1986, kdy byl na Antarktickém poloostrově méně než jeden čtvereční kilometr vegetace, se tamní plocha zarostlá vegetací zvětšila na téměř 12 kilometrů čtverečních v roce 2021.

Roland s kolegy rovněž zjistili, že v posledních pěti letech výzkumu (2016-2021) byl nárůst vegetace o 30 procent rychlejší než průměrná rychlost za celé sledované období. Vegetace se v této době na Antarktickém poloostrově rozrůstala rychlostí více než 400 tisíc čtverečních metrů ročně.

Rostliny, které rostou na Antarktickém poloostrově, což jsou především mechy, čelí snad nejdrsnějším podmínkám na Zemi, které ještě rostliny zvládnou,“ vysvětluje Roland. „Obývají tam jen velmi malou část území. Teď se ale zarostlá plocha rychle zvětšuje a kvůli pokračujícímu oteplování se do budoucna bude zelenání Antarktického poloostrova ještě více zrychlovat.


Další články v sekci