40 °C nad průměrem: V roce 2022 zasáhla Antarktidu rekordní vlna veder

Na polární stanici v Antarktidě bylo před dvěma lety o 40 °C tepleji, než ukazují dlouhodobé sezónní průměry. Jde o nejvyšší zaznamenaný teplotní skok.

10.04.2024 - Stanislav Mihulka



Francouzsko-italská polární stanice Concordia se nachází na Antarktické náhorní plošině v nadmořské výšce přes 3 200 metrů. Panuje zde průměrná roční teplota kolem −55 °C a během roku pohybuje zhruba mezi kolem −30 °C v létě a kolem −80 °C v zimě.

Březen je zde měsícem, kdy začíná podzim a teplota obvykle klesá směrem k zimním hodnotám. Denní průměrné teploty během března na stanici Concordia dosahují kolem −50 °C. V jednom z březnových dní roku 2022 zde ale polárníci naměřili −9,4 °C, což je teplota přibližně 40 °C nad dlouhodobým průměrem. Jde o rekordní zaznamenanou změnu teploty.

Obrovské vedro

Jak uvádí Jonathan D. Wille z francouzské výzkumné organizace CNRS ve své studii, zveřejněné v odborném časopisu Journal of Climate, Antarktidu tehdy zasáhla ohromující vlna veder. Byla obrovská, i pokud jde o její rozlohu. Postihla území o rozloze asi 3,3 milionů kilometrů čtverečních.

Poměrně vlhké vedro tehdy způsobilo tání značného množství ledu kolem Antarktidy. V pobřežních oblastech roztálo množství povrchového ledu, což přispělo k tehdy rekordně nízkému rozsahu mořského ledu. Možná to byla poslední kapka, která 15. března 2022 přivodila zhroucení ledového šelfu ledovce Conger.

Relativně horký a vlhký vzduch se do Antarktidy dostal díky intenzivní aktivitě tropických cyklon v Indickém oceánu. Událost z března 2022 by vědci dříve hodnotili jako „stoleté horko,“ tedy situaci, k níž dochází zhruba jednou za 100 let. Teď ovšem odborníci varují, že se takové věci budou stávat častěji.


Další články v sekci