Američtí odborníci použili stimulaci mozku čipem proti závislosti na opiátech
Lidé těžce závislí na opiátech by mohli dostat šanci díky zavedení čipu do mozku
Autoři science-fiction snili o čipech v lidském mozku celá desetiletí. V medicíně se ale začaly používat relativně nedávno. Čipy pro hlubokou stimulaci mozku (DBS, podle anglického Deep Brain Stimulation) se uplatňují hlavně u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Nedávno se takové čipy začaly používat i u lidí s epilepsií.
Američtí odborníci nedávno poprvé v USA nasadili čip pro hlubokou stimulaci mozku u pacienta s těžkou závislostí na opiátech. Použití této léčby zahrnuje umístění elektrod čipu do klíčových oblastí mozku. Tam pak čip vysílá elektrické impulzy na pečlivě vybraných frekvencích, jejichž cílem je příznivě ovlivnit fungování mozku pacienta.
TIP: Podkožní biosenzor ohlídá lidi závislé na alkoholu a drogách
Prvním příjemcem této léčby je 33 letý Gerod Buckhalter, který je na opiátech závislý déle než 10 let, prodělal několik neúspěšných pokusů s odvykáním a má za sebou několik život ohrožujících předávkování. Čip v mozku je pro něj nejspíš poslední nadějí na přemožení závislosti. Navzdory pokroku v neurochirurgii nejsou podobné zákroky bez rizika. Zavedení elektrod nemusí být úplně přesné a do mozku se může dostat infekce.