Aljaška: Independence Mine

Již v dávných dobách přicházeli do pohoří Talkeetna horníci na cestě za zlatem – ale našli něco, co je ještě cennějšího – přes 1 200 čtverečních kilometrů horské krajiny, historických míst a bujné divočiny…




Zlato...

Kouzelné slovo, které čas prostě nemůže zbavit jeho lesku… měkký kov s mocí ukovat (doslova) historii. Zlato bylo tím magnetem, který přitahoval tisíce dobrodruhů na tzv. „poslední hranici“. V roce 1886 bylo objeveno zlato jihovýchodně od Anchorage. Odtud se pak prospektorská činnost rozšířila do údolí řek Susitna a Matanuska s jejich přítoky z blízkých hor.

Byly nalezeny zlaté žíly v křemeni v žulových masivech pohoří Talkeetna. Tyto žíly byly utvořeny hydrotermální aktivitou, která zaplnila praskliny ve skále. Eroze pak uvolnila drobné vločky zlata a proudící voda spláchla zlatonosný štěrk do koryta potoka či říčky. Po celou dobu historie dobývání zlata předcházelo rýžování vlastní těžbě zlatonosných žil – a tato oblast nebyla výjimkou. Hrubozrnné kousky zlata, nalezené na dně zlatokopeckých pánví a vymývacích koryt, ukazovaly na něco víc – na blízký zdroj, neboli mateřskou žílu…

Jak šel čas...

Robert Lee Hatcher objevil poblíž vrcholu hory Skyscraper (Mrakodrap) zlato v září 1906 a hned si zaregistroval první zábor zlaté žíly v údolí říčky Willow Creek. Další ho brzy následovali. Jenže – dobývání zlata ze žíly byla pro jednotlivce velmi nákladné a technologicky komplikované; vyžadovalo propracovaný systém tunelů a těžkou mechanizaci, takže se společnosti často spojovaly a využívaly společné zdroje, a tím dosahovaly snížení nákladů.

TIP: Nechte se inspirovat zajímavými itineráři a tipy na dovolenou v USA od týmu CK Go2. 

To, co dnes nazýváme Independence Mine (Důl nezávislosti), byly kdysi doly dva – The Alaska Free Gold (Martin) Mine na již zmíněné hoře Skyscraper, a Independence Mine na hoře Granite (Žulová hora). V roce 1938 byly doly sjednocené pod jednu firmu, APC – Alaska-Pacific Consolidated Mining Copany. S blokem 83 důlních záborů se APC stala největší těžní firmou v oblasti Willow Creek. Zábory pokrývaly oblast více než 5,5km² a zahrnovaly 27 staveb. V době vrcholné těžby (1941) zde bylo zaměstnáno 204 lidí, vyraženo téměř 12 mil tunelů, a doly vyprodukovaly 34,4tis uncí zlata (asi 975 kg) o hodnotě 1,2milionu dolarů (dnes by byla jeho hodnota přes 17 milionů dolarů). V blízké osadě Boomtown žilo 22 rodin.

V roce 1942 vstoupily USA do druhé světové války a Výbor pro válečnou výrobu prohlásil těžbu zlata za zbytnou činnost. Proto se těžba zlata po celých USA prakticky zastavila – ale Independence Mine pokračoval v těžbě z důvodu přítomnosti scheelitu (wolfram vápenatý). Ten se objevuje občas v křemenných žilách spolu se zlatem a hlavně je vydatným zdrojem strategického kovu – tungstenu. Ale protože těžba scheelitu ve zdejším dole byla nízká, výjimka neměla dlouhou životnost - v roce 1943 přišel příkaz těžbu ukončit a důl Independence Mine uzavřít. Válečný zákaz byl zrušen v roce 1946, nicméně těžba zlata se zde vzpamatovávala jen velmi pomalu. Po válce bylo možno prodat zlato jen americké vládě za pevnou cenu 35 dolarů za unci (cca 28 gramů). Poválečná inflace řádila a dolování zlata se stávalo nevýdělečnou činností. Nakonec v lednu 1951, po vytěžení zlata za téměř 6 milionů dolarů, společnost APC svůj důl uzavřela a tím skončila jedna z důležitých kapitol historie těžby zlata na Aljašce…

Úchvatná příroda

Po uzavření dolu místní obyvatelé rychle zjistili, jak hodnotné jsou přístupové cesty, vedoucí hluboko do hor. Oblast, obklopující Hatcherův průsmyk, rychle získala na popularitě díky svým přírodním krásám a možnostem rekreace.

V roce 1974 byla zdejší důlní oblast zapsána do Národního registru historických míst (seznam kulturních zdrojů, důležitých pro americkou historii). Na konci 70. let bylo území o rozloze cca 1km² darováno aljašskému Ministerstvu parků a rekreace, a došlo k založení Státního historického parku Independence Mine. V lednu 1980 bylo území převedeno na stát Aljaška.

Při návštěvě zdejšího skanzenu pod širým nebem se dozvíte, jaké to bylo žít a pracovat v jednom z největších aljašských zlatokopeckých táborů ve své době. Informační tabule vás budou navádět po naučné stezce mezi budovami (nebo také tím, co z některých staveb zbylo) a pozůstatky důlního zařízení. Uvidíte například ubytovny horníků, dům s byty předáků a vedení dolu, sklad zlata, budovu s jídelnou a kuchyní, pozůstatky hlavního mlýna, kovárenských, elektro- a instalatérských dílen i další zajímavosti. Dozvíte se i o technologickém postupu, jakým se zlato z vytěženého materiálu získávalo.

Přesto, že byl důl uzavřen v roce 1951, stále tu trochu zlata zbylo – je zde povoleno rekreační rýžování zlata (tzn. pouze s lopatou a pánví)!

Zdejší horská příroda je bohatá svou flórou (např. hojnost borůvek na konci letní sezony) i faunou – při troše štěstí, pokud budete procházet tiše a dívat se kolem sebe, můžete spatřit losy, ovce, medvědy, vlky, bobry, lišky, zajíce, veverky či sviště… nad hlavou vám v tichém letu přeletí majestátný orel bělohlavý, nebo menší moták. Nezapomeňte si proto přibalit dalekohled!

TIP: Chtěli byste se podívat na Aljašku? Poznejte nespoutanou přírodu Aljašky, Viktoriánské město Viktoria, Settle a celou řadu ledovců v Tracy Arm Fjord a zájezdu Plavba na Aljašku od CK Go2.

Na vlastní oči

Blízké okolí láká k procházkám či turistickým výšlapům různé obtížnosti – např. trail k jezeru „Gold Cord“ (Zlatá šňůra): tříkilometrový okruh s výchozím bodem na parkovišti u návštěvnického centra, s převýšením cca 240m. Tato nenáročná vycházka je vhodná též pro rodiny s dětmi.

Na příjezdové silnici přes Hatcherův průsmyk (1.184m) najdete krásné horské jezero a rekreační oblast Summit Lake. Nedaleko odtud je výchozí místo stezky s názvem „April Bowl Trail“ – cesta vás na svých 3,5km (převýšení cca 240m) provede přes několik záhybů skrz malé údolí kolem okrouhlého jezera a pár menších rybníčků, později se zúží a zavede vás až na vrchol Hatch Peak (1.440m.n.m). Při dobrém počasí budete odměněni skvostnými výhledy na okolní horské vrcholy (některé až 1.400 – 1.900m) i překrásná údolí pod vámi…

Těžaři možná vytěžili většinu zdejšího zlata, ale ty nejlepší kousky nám tu zanechali – stačí jen pořádně dotáhnout tkaničky u bot, hodit batoh na záda a vydat se na lov zážitků, které se nedají koupit…Národní parky USA, pláže na Floridě, Havajské ostrovy, New York nebo Miami a mnohem více můžete poznat na zájezdech do USA s CK Go2.

  • Zdroj textu

    Luděk Chyský

  • Zdroj fotografií

    Luděk Chyský


Další články v sekci