Alchymista, nebo špion? Proč byl John Dee vypovězen z Prahy?

Edward Kelley nebo Alžběta Johana Vestonie zdaleka nebyli jediní Angličané v Praze Rudolfa II. Dramatické peripetie zde zažíval i věhlasný učenec John Dee – ostatně jako v celém svém životě.

17.11.2024 - Jana Ládyová



John Dee se mohl pochlubit pěkně rostlým rodovým stromem. Narodil se sice už v Londýně obchodníkovi a dvořanovi Rowlandovi Dee, ale jeho rodina přišla z Walesu. Prý v jejich rodokmenu figuroval i Rhodri Mawr, jeden z welšských králů! Každopádně mladičký John to hodlal dotáhnout také daleko. Na St. John’s College v Cambridgi se údajně věnoval studiu až osmnáct hodin denně. Touha po nových informacích a myšlenkách ho zavedla i do Bruselu, Paříže nebo do Itálie. Nejprve zde studoval, později i sám přednášel. Do Anglie se vrátil s velkou sbírkou matematických a astronomických přístrojů. 

Černá magie 

Nabídku vyučovat na Oxfordu ale odmítl – vadilo mu, že se tu více věnují rétorice a gramatice než filozofii a vědám. Hodně psal vlastní pojednání a doufal, že se uchytí u dvora. To se mu málem vymstilo. Zpracoval totiž horoskop dcerám Jindřicha VIII., čerstvé královně Marii a její nevlastní sestře princezně Alžbětě. Dočkal se obvinění z černé magie, čarodějnictví a zrady. Krvavá Mary se ovšem na trůně dlouho neudržela. A za Alžběty I. se už Dee zase ocitl v přízni – jako dvorní astrolog a královský poradce. 

Ještě za Krvavé Mary usiloval Dee o vybudování národní knihovny. To se mu prosadit nepovedlo, a proto rozšiřoval alespoň tu svou. Byla největší v Anglii a jedna z nejlepších v Evropě! Čítala 4 000 svazků a právem přitahovala pozornost učenců. 

Dee se též zabýval studiem map a kartografií, byl předním odborníkem na navigaci. Za svůj hlavní obor však považoval matematiku. Tu vnímal jako základ všeho pokroku. Přátelil se s Tychonem de Brahe, znal i práce Mikuláše Koperníka. Alchymii a okultismu se ovšem věnoval neméně náruživě. Spolu s Edwardem Kelleym, který mu pomáhal jako médium, navštívil Polsko a také Prahu. Působil na dvoře Rudolfa II. či u Rožmberků v jižních Čechách. Tam se také narodilo několik z jeho osmi dětí. 

Jenže Habsburkové je považovali za špiony anglické královny, a tak je z Čech vypověděli. Možná nebyli daleko od pravdy, to se však už nejspíš nedozvíme. Kelley nakonec v Čechách i zemřel. Dee odešel a v Anglii se snažil navázat na dřívější život. Obnovoval svůj totálně zdevastovaný dům i knihovnu. Vrátil se do služeb královny Alžběty I., ovšem její následník Jakub I. ho zase propustil. Dee zemřel v chudobě ve svých jednaosmdesáti letech.


Další články v sekci