Alarmující výzkum: Kožešinové farmy jsou zdrojem nebezpečných virů
Výzkum zvířat uhynulých na čínských kožešinových farmách zachytil celkem 125 virů, z nichž bylo 36 pro vědu zcela nových. Badatelé identifikovali sedm koronavirů a zachytili i přenosy koronavirů mezi různými hostiteli.
Pro výzkum evoluce zoonotických viróz, tedy virových infekcí, které se přenášejí z jiných druhů savců na lidi, je zásadní sledovat přenosy těchto virů mezi různými druhy. Významnou roli v evoluci zoonotických infekcí hrají chovy hospodářských zvířat. V dnešní době jsou již detailně zkoumané chovy tradičních hospodářských druhů, jako jsou prasata nebo drůbež. Velmi rizikové by ale mohly být i chovy kožešinových zvířat.
Potvrzují to i nedávná zjištění mezinárodního tým vědců, který prostudoval vnitřní tkáně 461 kožešinových zvířat, která uhynula kvůli infekci na kožešinových farmách v různých oblastech Číny. Badatelé kvůli tomu přečetli sekvence transkriptů RNA z těchto tkání, v nichž hledali stopy přítomnosti RNA i DNA virů. Varující výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis Nature.
Viry z kožešinových farem
Vědci v tělech uhynulých zvířat objevili 125 virů, z nichž bylo 36 pro vědu zcela nových. 39 objevených virů vědci hodnotí jako potenciálně vysoce rizikové pro šíření mezi různými druhy živočichů. Badatelé identifikovali sedm koronavirů a zachytili i přenosy koronavirů mezi různými hostiteli. Byl mezi nimi i nový koronavirus psovitých šelem, který se přenesl na psíka mývalovitého a netopýří koronaviry, které se přenesly na norky.
V plicní tkáni kožešinových zvířat vědci odhalili tři různé varianty viru chřipky typu A – H1N2, H5N6 a H6N2. Byla mezi nimi i morčata, u nichž pak byly nalezeny další známé zoonotické viry, jako například původce nebezpečné japonské encefalitidy nebo savčí orthoreovirus. Největší počet vysoce rizikových virů vědci zaznamenali u psíků mývalovitých a norků.
Autoři studie naléhavě doporučují pravidelný a intenzivní monitoring kožešinových farem a chovů. Výsledky z Číny jsou podle nich varováním i pro další země. Chovy kožešinových zvířat mohou podle odborníků představovat tikající bomby budoucích pandemií.