99 dní na trůnu: Německá císařovna Viktorie vládla pouhopouhé tři měsíce
Zatímco byla královna Viktorie ještě donedávna nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie, její prvorozená dcera Viktorie drží jiný primát! Stala se německou císařovnou, ale jen na devadesát devět dní…
Dcera britské královny Viktorie a prince Alberta se stala atraktivní partií na evropském sňatkovém trhu. I když u královských svateb nebývalo zvykem hledět na city, v tomto směru měla Viktorie ohromné štěstí. Rodiče, kteří se milovali jako málokterý panovnický pár v tehdejší Evropě, zvolili ženicha na výbornou. Stal se jím o devět let starší pruský princ Fridrich.
Poprvé se Viktorie se svým princem setkala v šestnácti letech, když přijel do Londýna „služebně“ – navštívit mezinárodní výstavu novinek v oblasti zemědělství, kultury a průmyslu. Princ bezmezně obdivoval britské impérium. Při pohledu na krásnou princeznu okamžitě zahořel. I ona se do něj bláznivě zamilovala. Jenže málem ze slibně se rozvíjejícího vztahu sešlo.
Nečekané problémy
Brzy se totiž Prusko dostalo do sporu s Británií, když ho nechtělo podpořit proti Rusku v tzv. krymské válce. A tak k oficiálním zásnubám mohlo dojít až po skončení této války. Záhy ale vyvstal nový problém – zatímco Fridrichovi rodiče automaticky předpokládali, že se svatba uskuteční v Berlíně, a začali už i s přípravami, královna Viktorie rozhodla jinak. Že by se v ní najednou probudily mateřské city? Britská královna přece nevdává dceru každý den, nechala se slyšet!
A tak se velkolepá svatba musela konat v lednu 1858 v Londýně v soukromé kapli paláce svatého Jakuba. Nevěsta měla nádherné bílé šaty zdobené bílými růžemi a s urostlým ženichem tvořila přímo oslňující pár. Že je čeká pohádkový život, o tom nikdo z přítomných vůbec nepochyboval. Manželé se skutečně velice milovali, i když ani jim se nevyhnuly tragédie.
Viktorie matkou
Brzy po přestěhování do Berlína Viktorie zjistila, že čeká dítě. Věřila, že to bude syn. Po nesmírně náročném porodu přišel na svět chlapeček, který zpočátku nejevil známky života. Po oživení navíc zjistili, že je tělesně postižený. Potomkem byl budoucí německý císař Vilém II.
Viktorie si ke svému prvorozenému synovi nikdy nevytvořila láskyplný vztah. Trpěla tím, že jí dávali za vinu jeho postižení. A jejím nezájmem zas trpěl syn, na nějž kladli jako na budoucího nástupce oba rodiče nepřiměřené nároky. Vilém – to byl stín, který trvale visel nad jinak šťastným manželstvím, v němž se během třinácti let narodilo celkem osm dětí, z nichž dvě zemřely v dětském věku. Láskyplný vztah si Viktorie vytvořila až s třemi nejmladšími dcerami. A to si umiňovala, že nebude opakovat chyby své matky!
Krátké panování
Rok 1861 přinesl Prusku velké změny. Hned na počátku ledna zemřel král Fridrich Vilém IV. a na trůn nastoupil jeho bratr Vilém I., Viktoriin tchán. Ten se zasloužil o sjednocení Německa a vešel do dějin jako první německý císař. Viktorie se s manželem stali následnickým párem. Na konci téhož roku ale přišla do Berlína smutná zpráva. V Londýně nečekaně zemřel na tyfus Viktoriin otec princ Albert. S touto skutečností se Viktorie jen těžko smiřovala, neboť otec pro ni hodně znamenal.
Vilém I. vládl dlouhých sedmadvacet let. Když na jaře 1888 zemřel, byl už jeho syn Fridrich delší dobu těžce nemocný, měl nádor hrtanu. Pečovala o něj sice řada předních německých laryngologů, chirurgů a odborníků na léčbu rakoviny. Přizván byl také anglický specialista Morell Mackenzie, majitel kliniky krčních chorob v Londýně, kterého do země pozvala Fridrichova manželka. Pomoci mu ale nedokázali.
Mezi německými specialisty a lékařem z Anglie docházelo k neustálým sporům ohledně diagnózy nemoci a postupu při její léčbě. Němci se snažili Fridricha nejprve léčit tak, že mu rakovinný nádor v hrdle vypalovali žhavým platinovým drátem. Růst nádoru tím nezastavili a navíc následníka trůnu připravili o hlas.
TIP: Královští příbuzní Vilém, Jiří a Alexandra: Nepřátelé na život a na smrt
V tomto vážném zdravotním stavu se ujal vlády a 9. března 1888 přijal titul krále pruského a císaře německého. Po pouhých 99 dnech vlády ale Fridrich III. umírá. Nastávají nejtěžší chvíle v životě čerstvé císařovny. Zmítá se v depresích, uvažuje o dobrovolném konci života.
Nakonec si přece jen najde nový smysl – věnuje se charitě a vzdělávání německých dívek. Umírá na rakovinu prsu roku 1901, ve stejném roce jako její matka královna Viktorie a třináct let po smrti milovaného manžela…