Na pokraji vyhynutí: 5 nejohroženějších druhů zvířat
Kvůli lidské chamtivosti a bezohlednosti již z povrchu Země zmizelo nepočítaně živočišných druhů. Vymírání pokračuje i přes snahu ochranářů a stav následující pětice je kritický
Celebrita s ochrankou
Druh: nosorožec tuponosý severní
Výskyt: rezervace Ol Pejeta Conservancy, Keňa
Extrémně vzácný a stejnou měrou ohrožený nosorožec tuponosý severní dosud přežívá hlavně díky zoologické zahradě ve Dvoře Králové. V roce 2009 vyslala česká zoo čtyři zástupce druhu schopné rozmnožování do keňské rezervace. Samice však nezabřezly, a jeden nosorožec dokonce uhynul. Nicméně i v chráněné oblasti představuje pytláctví tak velkou hrozbu, že byla každému zvířeti přidělena ozbrojená ochranka, která je hlídá 24 hodin denně.
Eukalyptový štvanec
Druh: lemur severní
Výskyt: Madagaskar
Podle organizace International Union for Conservation of Nature se populace lemura severního za posledních 21 let zmenšila o závratných 80 %. Ve volné přírodě přežívá už jen padesát jedinců a stále musejí bojovat s dřevařským průmyslem, který pohlcuje jejich přirozené prostředí eukalyptových plantáží. Posledním útočištěm druhu se stalo území o rozloze zhruba 8 km² v severní části Madagaskaru. I tam mu ovšem hrozí nebezpečí, neboť zmíněná lokalita nepatří k žádné chráněné rezervaci.
Návštěvník z Afriky
Druh: levhart mandžuský
Výskyt: jihovýchodní Rusko a Čína
Levharty si obvykle spojujeme s africkými savanami, nicméně velmi vzácný druh této kočkovité šelmy přivykl také drsným podmínkám východní Asie. Největší hrozbu tam pro něj ovšem překvapivě nepředstavuje nepříznivé klima, nýbrž vesničané, kteří levharty pytlačí. Na světě už zbývá asi jen šedesát jedinců, jimž tak v důsledku příbuzenského křížení hrozí degenerace a následné vyhynutí.
V zajetí nepokojů
Druh: gorila horská
Výskyt: Uganda, Rwanda, Kongo
Gorily horské postupně vymírají převážně kvůli úbytku svého přirozeného prostředí. Kácení deštných pralesů vyhání primáty do neznámých oblastí, kde pak představují snadný terč pytláků. Zvědavé gorily se navíc odvažují pronikat do blízkosti vesnic a měst, jejichž obyvatelé je často zabíjejí. A v obzvlášť bouřlivých regionech se zvířata stávají dokonce oběťmi válek. Zhruba čtvrtina populace goril horských našla útočiště v konžském národním parku Virunga.
Pestrobarevná ilegální ozdoba
Druh: ara kaninda
Výskyt: Bolívie
Tohoto pestrobarevného papouška kriticky ohrožuje ilegální obchod se zvířaty, který v 70. a 80. letech srazil jeho stavy na pouhé stovky kusů. Bolivijská vláda sice v roce 1984 zakázala aru ze země vyvážet, nicméně nezastavila kácení pralesů, kde našel domov. Opeřenců proto stále ubývalo a dnes jich žije ve volné přírodě asi jen 120. Další stovky vzala pod křídla bolivijská rezervace Barba Azul Nature, jejíž území se před- loni rozšířilo na 110 km².