5 nejčastějších mýtů o snídaních, kterým (často) bezmezně věříme
Kolem správného stravování a především důležitosti snídaně koluje celá řada dobrých rad, mýtů, reklamních tvrzení a polopravd. Vybrali jsme pětici nejčastějších, kterým bezmezně věříme!
Větu o tom, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, jste už někdy zaslechnout museli. A to zhruba dvaceti procentům z celkového počtu lidí v Evropě a USA, kteří zpravidla nesnídají, jistě nevyvolá úsměv na tváři. Přichází tím snad o energii do nového dne? Možná. Ale na svém zdraví tím netratí. V množině „lidí bez snídaně“ narazíte na méně cukrovkářů, případů obezity i vyššího cholesterolu.
Celý trik pravděpodobně netkví v absenci prvního jídla dne a je jen statisticky zajímavým kauzálním artefaktem. Možná se lidé bez snídaně víc pohybují a žijí aktivněji, a proto jsou zdravější než početnější množina snídajících? Nevíme. Jisté je, že dávat nezbytnost snídaně do přímého vztahu se zdravotním stavem jedince nedává logiku.
Kdo nesnídá, ten se přecpává později! Vážně?
Hodnověrných studií, které by na dostatečném vzorku srovnávaly „lidi bez snídaně“ s pravidelně snídajícími jedlíky, je jako šafránu. Ale ta z roku 2013, zpracovaná na Cornell University, se náhodou povedla. Vyhodnotila opakovaně kalorický příjem obou množin lidských pokusných králíků a zjistila, že v součtu si lidé bez snídaně dopřávali každý den o cca 400 kalorií méně než fandové snídaní. Ano, pocit hladu se u nenasnídaných dostavil dříve. Více ale nejedli.
Vynechat snídani, jak pro změnu na vzorku 50 000 účastníků doložila studie z roku 2017, je docela efektivním nástrojem hubnutí. Přesně naopak, než bychom podle dobrých rad čekali!
Jezte zdravě vyváženě!
Říká se, že jste tak zdraví jako to, co jíte. V tom případě by se člověk konzumací vypražené slaniny po ránu chlubit neměl. Jenže ono je to trochu složitější a téměř žádný z tradičních snídaňových pokrmů se nedá jednoznačně zařadit mezi zlé/hodné. Silná černá káva vás dehydruje? Spíš ne, a také vás chrání před cukrovkou a snižuje krevní tlak. Dobré máslo obsahuje prospěšné kvalitní tuky a nasycené mastné kyseliny. Vajíčko představuje nejen dávku cholesterolu, ale i živiny pro váš mozek, oči a srdce. Naopak zdravými cereáliemi, našlapanými vlákninou, si můžete snadno zabetonovat žaludek, křupinky jsou plné umělých cukrů a s živým jogurtem se můžete proběhnout a nedoběhnout.
Vtip spočívá v pestrosti. Monotónní slaninové snídaně vás stejně jako strava přežvýkavců zdravější neučiní. Chce to pravidelnou změnu a vyváženost.
Snídaně šampionů
Snídaně je strava šampionů aneb kdo nesnídá, ten ztrácí svalovou hmotu! Jistě. Pokud jste v tréninkovém režimu národní reprezentace, vztahují se na vaše stravování velmi specifická kritéria. Normální smrtelník ani trochu více posilující/cvičící člověk však úbytek svalové hmoty při vynechání prvního jídla dne nezaznamená. Přesněji, tělo se pustí do vlastních zásob přibližně po 16 hodinách úplného půstu (projeví se poklesem glykogenu v krevním řečišti), takže mezi večeří a obědem máte vlastně docela slušnou rezervu.
Mimochodem, věděli jste, že staří Egypťané snídali syrovou cibuli zapíjenou pivem, Římané nezačali den bez výběru z uzenin a ve středověké Evropě se nesnídalo vůbec? Nezdá se přitom, že by to výkony našich předků nějak omezilo.
Je libo gulášek, nebo raději svíčkovou?
Ovesné vločky a džus, nebo dnes zvláště vypečené rohlíčky? Určitou představu o tom, jak by měla snídaně vypadat, všichni máme. Obvykle ale nezahrnuje svíčkovou s pěti knedlíky. Jenže proč vlastně? Překvapivě, je to jen o zvyku. Na ranním pojídání zbytků od oběda nebo večeře není čistě technicky nic špatného.
Odborníci napříč širokým názorovým spektrem se shodnou na tom, že 45–65 % kalorií vaší snídaně by mělo mít svůj původ v sacharidech, 20–35 % v tucích a 10–35 % by mělo pocházet z bílkovin. Jestli tomuto složení rámcově odpovídají i ohřáté zbytky, klidně s chutí do nich. Nenechte si pokazit začátek dne špagetami jen proto, že vám někdo chce prodat celozrnnou bulku.