10 nejčtenějších zajímavostí z oblasti přírody: Úlovky pavouků, návraty medvědů a největší siláci mezi zvířaty

Přemnožili se nám v Evropě medvědi? Kdo jsou největší siláci mezi zvířaty? Které zvířecí druhy mají nejsilnější čelisti? Připomeňte si 10 letos nejčtenějších zajímavostí z oblasti přírody…

29.12.2022 - Martin Reichman



Exotický liliovník tulipánokvětý: Strom s tulipány ve větvích

Když jsem poprvé spatřil strom „s tulipány ve větvích“, chvíli jsem myslel, že mám halucinace. Ani dnes po letech nemůžu liliovník tulipánokvětý zařadit mezi stromy, na které bych si zvyknul…


Návštěvník z cizích krajů: Šakalové se začínají zabydlovat také v Česku

Někdy kolem roku 1989 se na jižním Slovensku objevil šakal obecný. Neurčité slůvko „někdy“ je na místě, protože nenápadná psovitá šelma žijící v ústraní mohla po delší čas unikat lidské pozornosti…


Australská rezervace získala od anonymního dárce obřího pavouka

Australská rezervace získala obřího pavouka s tak silnými čelistmi, že by prorazily i lidský nehet…

 

 


Smrtící sevření: Které zvířecí druhy mají nejsilnější čelisti?

Především mezi predátory často najdeme druhy zvířat, která mají takovou sílu v čelistech, až z toho při představě jejich útoku na člověka zamrazí…

 


Drzoun s velkou kuráží: Co možná nevíte o rosomácích sibiřských

Rosomák sibiřský je známý pro svou drzost a snad až bláznivou odvahu. Jsou dokonce popsány případy, kdy zhruba patnáctikilový rosomák odehnal od kořisti trojici vlků, kteří zarputilého soupeře zkrátka nedokázali zastrašit…


Milovníci lidského masa: Střetnutí s lidožravými lvy

Lidé pro lvy nikdy nebyli přirozenou kořistí. Jenže teritorium lvů je stále menší a ke střetům mezi populacemi těchto šelem a pastevci hlídajícími stáda dobytka dochází stále častěji. Na lvím jídelníčku se tak může ocitnout i člověk… 


Lamželezové bez publika: Kdo jsou největší siláci mezi zvířaty?

Profesionální vzpěrači zvedají činky těžké přes 260 kilogramů a borci nižších váhových kategorií dostanou nad hlavu až několikanásobek vlastní hmotnosti. Proti výkonům z říše zvířat je to ovšem úplně zanedbatelné… 


Včela versus vosa: Kdo má silnější jed?

Složení jedu u včely a vosy (a také sršně) je podobné. Bolí více bodnutí vosou, nebo včelou, a proč?

 


Návrat chlupáčů: Přemnožili se nám v Evropě medvědi?

Kdysi byl starý kontinent domovem desítek tisíc majestátních šelem, ale intenzivní lov a ztráta životního prostředí kvůli šíření pastvin jejich stavy zdecimovaly. Nyní se medvědi vracejí – a s nimi přicházejí konflikty…


Invazní pavouk ulovil v Británii netopýra: Jde o první podobný případ na světě

Snovačka ostrovní, pavouk původem z Madeiry a Kanárských ostrovů, se šíří na Britských ostrovech i jinde po světě. Ukazuje se, že v jejích pavučinách končí i chránění netopýři…

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Wikimedia Commons,
    Petr Hejtmánek (se souhlasem k publikování)


Další články v sekci