Více než třetina druhů stromů je podle nové zprávy IUCN ohrožena vyhynutím
Známý Červený seznam ohrožených druhů se netýká jen fauny. Vyhynutím je podle globální analýzy Mezinárodního svazu ochrany přírody ohrožena i více než třetina světových druhů stromů.
Výzkum, který koordinovala organizace Botanic Gardens Conservation International (BGCI) ve spolupráci s více než 100 partnery a 1 000 odborníky, ukazuje, že ze 47 282 zkoumaných druhů stromů spadá 38 procent do kategorie ohrožených. To zahrnuje kategorie kriticky ohrožené, ohrožené a zranitelné.
Za nejohroženější druhy považují odborníci stromy na ostrovech, kde hrozby zahrnují odlesňování, invazivní druhy a extrémní počasí. V Jižní Americe, která je považována za místo s nejvyšší biodiverzitou, je především kvůli odlesňování, zemědělství a chovu dobytka ohroženo přes 3 000 druhů stromů.
Nová zpráva IUCN se ale neomezuje jen na popis problémů. Přináší také seznam konkrétních doporučení a plánů na záchranu některých stromů. Kolumbijské úřady například zprávu využily jako podklad pro plnán záchrany sedmi druhů ohrožených magnolií.
Úbytek stromů je podle odborníků také hlavní hrozbou pro tisíce dalších rostlin, hub a živočichů. Stromy jsou určující složkou mnoha ekosystémů a díky své roli v koloběhu uhlíku, vody a živin, tvorbě půdy a regulaci klimatu mají zásadní význam pro život na Zemi. Na stromech jsou závislí také lidé, neboť více než 5 000 druhů stromů uvedených na Červeném seznamu IUCN je využíváno ve stavebnictví a přes 2 000 druhů ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu.
Organizace proto vyzývá k mezinárodním akcím na ochranu a obnovu stromů a jejich stanovišť. Důležitou roli v prevenci vyhynutí hrají semenné banky a botanické zahrady.