První hmatatelný důkaz: Egypťané používali halucinogenní nápoje
Analýza obsahu staroegyptského džbánku odhaluje psychedelický koktejl s příchutí medu, sezamu, pinií, lékořice a hroznů vína.
Bůh Bes (řecky Bésos) je velice zajímavou postavou staroegyptského panteonu. Býval zobrazovaný jako trpaslík se zvířecími rysy, obvykle připomínajícími lva. Hrál roli ochránce, především v rizikových životních situacích, jako těhotenství, porod dítěte nebo i během spánku. Neměl oficiální kult. Byl to spíše domácí bůžek než vznešené božstvo. Od počátku 1. tisíciletí před naším letopočtem se stal jedním z nejpopulárnějších bohů prostých Egypťanů.
S Besem se pojí pozoruhodná archeologická záhada. Při vykopávkách se občas nacházejí džbánky, které představují Besovu hlavu. Problém je, že se nacházejí na velmi různých místech, takže je nebo alespoň doposud bylo velmi těžké zjistit, k čemu byly původně určeny.
Džbánky boha Besa
Egyptologové si s tím velmi dlouho lámali hlavu. Nebylo jasné, co tyto džbánky obsahovaly, ani jestli byly používány v běžném životě, při náboženských obřadech nebo při magických rituálech. Odpověď podle všeho přinesl nový výzkum, který vedl Davide Tanasi z Univerzity Jižní Floridy.
Tanasiho tým odebral vzorky z vnitřku džbánku a podrobili je nejrůznějším analytickým metodám. Výzkum byl úspěšný a vědci vůbec poprvé zjistili, co Besův džbánek naposledy obsahoval. Výsledky výzkumu dávného egyptského artefaktu přináší vědecký časopis Scientific Reports.
A co vlastně zkoumaný džbánek boha Besa obsahoval? Podle analýz šlo o koktejl psychedelických drog a alkoholu. Tato kombinace podle Tanasiho ukazuje na využití v magickém rituálu, inspirovaném egyptskou mytologií, zřejmě za účelem zajištění plodnosti. Magická směs byla ochucená medem, sezamovými semínky, piniovými oříšky, lékořicí a hrozny, díky kterým nápoj připomínal krev.