Přiměřené hladovění posiluje imunitu v boji proti nádorům

Experimenty na myších ukázaly, že občasné hladovění dokáže vybudit buňky imunitního systému, které pak mohou účinněji likvidovat nádorové buňky.

21.06.2024 - Stanislav Mihulka



Už delší dobu není tajemstvím, že přiměřený půst může být v některých případech prospěšný pro zdraví, nejen jako prevence, ale i při boji imunitního systému s nemocemi. Podle nedávného výzkumu odborníků amerického výzkumného centra Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku se to týká i závažných onemocnění, jakým je například rakovina.

Nádory jsou velice hladové,“ líčí imunolog Joseph Sun, který vedl výzkumný tým. „Potřebují množství živin a zároveň často vytvářejí prostředí bohaté na lipidy, které je velmi nepříznivé pro činnost většiny buněk imunitního systému pacienta. Náš výzkum prokázal, že hladovění přeprogramuje buňky imunity, konkrétně NK buňky tak, že v prostředí nádorů lépe přežívají.

Výcvik buněk zabijáků

NK buňky (z anglického natural killer cell) jsou bílé krvinky, jejichž úkoly odpovídají jménu. Mimo jiné likvidují buňky infikované viry nebo buňky nádorů. Kromě toho také komunikují s ostatními imunitními buňkami a svolávají je do útoku. Čím více NK buněk proniká do nádoru, tím lepší je prognóza pacienta.

Sun a jeho spolupracovníci prováděli experimenty na laboratorních myších. Dvakrát týdně je nechali 24 hodin hladovět, jinak měly myši trvale přístup k potravě. Ukázalo se, že půst měl značný vliv na NK buňky myší ve slezině. Výsledky zajímavého výzkumu nedávno publikoval odborný časopis Immunity.

Hladovění působí na myši podobně jako na lidi. Dochází u nich k poklesu hladiny glukózy a naopak nárůstu množství volných mastných kyselin, které slouží jako alternativní zdroj energie. To ovlivní i NK buňky, které se naučí využívat tento alternativní metabolismus. Díky tomu pak podstatně lépe přežívají v nehostinném prostředí nádorů s množstvím lipidům a mohou tam bojovat o život pacienta.


Další články v sekci