Národní park Wood Buffalo: Domov tisíců bizonů

Národní park Wood Buffalo vznikl kvůli ochraně ohrožených bizonů, které se však nakonec nepodařilo ubránit před nepromyšlenými zásahy vlády. Ve stálezelených nížinách pak svůj dočasný domov nacházejí mimo jiné i migrující jeřábi.

19.10.2024 - Vilém Koubek



Národní park Wood Buffalo představuje největší rezervaci svého druhu v Kanadě: Rozprostírá se na ploše bezmála 45 tisíc kilometrů čtverečních, a pojal by tak víc než polovinu Česka. Své jméno přitom získal podle bizonů lesních, kterých tam žije kolem tří tisíc.

Nenapravitelné škody

V současnosti se však nejedná o původní bizoní druh, kvůli němuž ochranáři rezervaci zřídili: Mezi roky 1925 a 1928 tam kanadská vláda navzdory protestům biologů přemístila zhruba 6 700 bizonů prérijních z národního parku Buffalo, kde se přemnožili a hrozilo, že by se jejich populace musela omezovat odstřelem.  
Problém spočíval v tom, že spolu s bizony prérijními se do Wood Buffalo dostaly také nemoci jako brucelóza. Původní bizoni se tedy s novými obyvateli začali pářit, a vznikl tak hybridní druh, ale zároveň došlo k rozšíření nákazy. Napáchané škody se dodnes nepodařilo odčinit a biologové musejí pravidelně podnikat taktické odstřely nemocných zvířat…

V ropném sevření

K dovršení potíží se na národní park tlačí také ropné společnosti, jež v blízkosti jeho hranic budují své pumpy. Ekologická situace v oblasti se proto zhoršuje, a komisaři UNESCO dokonce kanadskou vládu varovali, že pokud se trend nezmění, mohli by park z prestižního seznamu vyřadit. Kanada následně na řešení problémů vyčlenila 27,5 milionu dolarů a situaci se podařilo uklidnit. 

Nejvyšší v Americe

Kromě obří rozlohy a početných stád bizonů se může Wood Buffalo pochlubit také nejrozsáhlejší vnitrozemskou deltou severoamerického kontinentu: Řeky Peace, Athabasca a Birch se společně vlévají do jezera Athabasca a utvářejí mimo jiné přirozené hnízdiště ohrožených jeřábů amerických. S výškou až 1,6 m se jedná o nejvyšší opeřence Severní Ameriky, ve volné přírodě se dožívají až 24 let a podle posledních odhadů z roku 2020 jich zbývá zhruba 800 kusů.


Další články v sekci