Japonské včely medonosné používají svá křídla k odhánění útočících mravenců

Japonské včely medonosné používají zvláštní techniku k obraně úlu. Útočící mravence odrážejí svými křídly.

03.08.2024 - Martin Reichman



Když se k včelímu úlu přiblíží hladový mravenec, jsou jeho obyvatelé připraveni k obraně. Na vetřelce útočí nejen svými kusadly a žihadly, k obraně využívají i svá křídla. Pokud mravence neodradí vzdušné proudy, které včely vytváří máváním svých křídel, přichází na řadu další velmi zajímavá technika. Japonské včely medonosné (Apis cerana japonica) si vyvinuly jedinečnou obrannou strategii – neodbytné mravence dokáží odehnat údery svých křídel.

Nekompromisní odpaly

Včelaři toto chování u japonských včel medonosných anekdoticky pozorovali, až doposud ale nebylo zevrubně zkoumáno. V nové studii, zaměřené na obranné chování včel, vědci využili vysokorychlostní kameru, díky níž mohli sledovat útok mravenců druhu Tetramorium tsushimae na včelí úl. Zpomalené záběry ukázaly zvláštní techniku, při níž včely nakláněly svá těla v letu tak, aby mravence cíleně zasáhly svými křídly.

„Obrana japonských včel připomíná odpálení golfového míčku,“ popisuje Gro Amdam, biolog z Arizonské státní univerzity. „Vypadá to opravdu impozantně“.

Aby vědci pochopili, jak účinná je tato obranná strategie proti různým druhům mravenců, vypustili v blízkosti dvou kolonií včel medonosných mravence tří druhů. „Pozorovali jsme mnoho zajímavých a zábavných scén, včetně takových, kdy se odpálení mravence křídly nezdařilo,“ popisuje Kiyohito Morii, výzkumník z japonského Národního institutu pro environmentální studia.

Ukázalo se, že odpalovací strategie je překvapivě účinná a hojně využívaná. Včely byly při ní odrazily útok dvou mravenčích druhů s 30% až 50% úspěšností. Méně účinná se ukázala jen u větších a rychlejších útočníků.

V další fázi se vědci hodlají zaměřit na zjištění, zda se jedná o vrozené nebo naučené chování a zda tento způsob obrany využívají i jiné druhy včel.


Další články v sekci