Extrémní vedro představuje život ohrožující riziko pro olympijské sportovce

Horko by se mohlo stát vážnou komplikací letošních letních olympijských her. V posledních letech nejsou vlny veder ve Francii výjimkou. 

22.07.2024 - Stanislav Mihulka



V posledních lezech se ukazuje, že postupující globální oteplování komplikuje pořádání mnoha sportovních podniků, včetně olympijských her. Zimní olympijské hry se mohou potýkat s nedostatkem sněhu, letní olympiády zase mohou postihnout zničující vedra. Vědci i sportovci se obávají, že by se to mohlo stát i letos během nadcházející olympiády v Paříži.

Paříž hostila letní olympijské hry dvakrát, v roce 1900 a pak v roce 1924, tedy přesně před 100 lety. Od té doby se průměrná teplota v Paříži zvýšila asi o 1,8 °C. Jak uvádí nová zpráva Rings of Fire: Heat Risks at the 2024 Paris Olympics, kterou vydala Britská asociace pro udržitelný sport společně se zájmovou skupinou pro otázky klimatu FrontRunners, mezi lety 1947 a 2023 zasáhlo Paříž zhruba 50 vln veder.

Olympiáda vedra

Například v létě 2003 postihla Francii zničující vedra, v důsledku nichž zemřelo více než 14 tisíc lidí. Kvůli globálnímu oteplování je výskyt takových extrémů desetkrát pravděpodobnější. V centrální části Paříže vzrostlo riziko úmrtí kvůli horku o 70 procent. Podle zmíněné zprávy je zcela reálné, že Francii v době olympiády takové vedro zasáhne.

Angličtí fyziologové Mike Tipton a Jo Corbett z Laboratoře extrémních prostředí Univerzity v Portsmouthu ve své zprávě varují, že by závodění na olympijských hrách během horka mohlo vystavit sportovce podmínkám, které omezí jejich výkon, ohrozí zdraví a mohly by vést i k úmrtí sportovců.

Horko s vysokou vlhkostí, komplikují výdej tepla lidským tělem do okolního prostředí, což ztěžuje životně důležitou regulaci teploty uvnitř těla,“ vysvětlují Tipton s Corbettem. „Vystavení horku po delší dobu nepochybně ovlivní výkony a možná i zdraví sportovců.“ 

Své o tom ví například novozélandský pozemní hokejista Hugo Inglis, který se olympijských her účastní již počtvrté. Na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 si jeho spoluhráči třikrát přetrhli podkolenní šlachy, což byl podle něj důsledek předzápasových ledových koupelí, které hráčům pomáhaly v parném počasí. Inglis se obává, že mnoho sportovců se „příliš bojí mluvit o tom, že musí hrát v tak vyčerpávajících podmínkách, protože se obávají, jak by mohli být vnímáni.“

Autoři zprávy vyzývají úřady, aby vše pečlivě sledovaly, reagovaly na případná vedra úpravami časového rozvrhu sportů, vylepšily bezpečnostní protokoly, a také zvážily sponzorství spojené s fosilními palivy.


Další články v sekci