Davy Crockett: Nejhorší americká zbraň

Bezzákluzové dělo Davy Crockett mělo střílet jadernou municí. Vojáci však nevěděli, jak by jej vlastně měli používat

04.08.2016 - Lukáš Visingr



V paranoidní atmosféře padesátých let 20. století vznikaly některé zbraně, nad kterými lze dnes jedině kroutit hlavou. K typickým příkladům se řadí komplex Davy Crockett, který byl zkonstruován s cílem poskytnout americkým vojákům v Evropě miniaturní taktické „jaderné dělostřelectvo“ pro zastavení převahy sovětských tanků.

Zbraň, jež vznikla roku 1956, představovala fakticky bezzákluzové dělo, z něhož se odpaloval projektil s dráhovým raketovým motorem a jadernou hlavicí. Ta dostala jméno W54 a byla oficiálně nejslabší nukleární zbraní, kterou kdy Amerika měla, jelikož při průměru pouhých 28 cm vážila asi 23 kg a měla ekvivalent nastavitelný mezi 10 tunami a 10 kilotunami TNT. 

Davy Crockett existoval ve dvou verzích, označených M28 a M29. První z nich měla ráži 120 mm, byla doplněna zástřelnou zbraní ráže 20 mm (ta střílela dýmovou a svítící municí pro potvrzení zaměření cíle), vážila okolo 68 kg a dostřelila do vzdálenosti dvou kilometrů. Provedení M29 mělo hlaveň ráže 155 mm a zástřelnou zbraň kalibru 37 mm, hmotnost dosahovala 168 kg, dostřel čtyř kilometrů.

Vlastní střela se jménem M-388 a hlavicí W54 byla shodná, avšak při použití v M29 se na ni navlékaly vodicí segmenty, které „dorovnávaly“ ráži. Pro transport sloužily terénní automobily M38 nebo M151, v případě větší M29 se používaly i známé obrněné transportéry M113 či jim příbuzné pásové logistické nosiče M116. 

Značně neoblíbená zbraň

Na obsluhu systému Davy Crockett stačilo pět vojáků. Na první pohled se zdálo, že půjde o vynikající zbraň, jenže skutečnost byla nakonec úplně opačná. Dne 7. července 1962 explodovala na střelnici v Nevadě hlavice W54, která ale byla umístěná na statické pozemní konstrukci. Teprve o deset dní později proběhla zkouška celého kompletu Davy Crockett, a sice v rámci testu se jménem Little Feller I.

Zbraň M29 tehdy vypálila střelu M-388 na vzdálenost 2,72 km a následoval výbuch s ekvivalentem zhruba 18 tun TNT, shodou okolností šlo o poslední jaderný výbuch na tomto zkušebním polygonu. Komplet Davy Crockett byl oficiálně ve výzbroji US Army v letech 1961–1971, ale nikdy se netěšil velké oblibě, navíc nebylo úplně jasné, jak přesně by se měl používat.

Vzhledem ke krátkému dosahu a malé přesnosti by se obtížně zasahovaly malé cíle a okamžitý ničivý účinek hlavice (tedy její záření a tlaková vlna) by stačil pro zničení tanků zřejmě jen v bezprostřední blízkosti exploze. Vyšší tritolový ekvivalent hlavice by při odpálení přímo ohrožoval i obsluhu kompletu. Spekulovalo se ovšem i o tom, že by salvy těchto zbraní měly vytvořit radioaktivní neprůchodnou zónu, jež by zastavila pochod sovětských vojsk na Západ.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE SPECIÁL Jaderná válka

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci