Až půl miliardy lidí by v roce 2100 mohlo přijít o zdroj pitné vody

Pokud se teplota podzemní vody zvýší o stupeň či dva, přestává v řadě případů vyhovovat nárokům na pitnou vodu. S postupujícími změnami klimatu a globálním oteplováním to podle vědců hrozí stále většímu počtu lidí.

14.07.2024 - Stanislav Mihulka



Přibližně každý čtvrtý člověk a planetě nemá přístup k vodě z vodních toků a jezer a jeho přežití proto závisí na podzemních zdrojích vody. Koncem tohoto století se ale mohou stovky milionů lidí ocitnout v situaci, kdy kvůli postupujícím změnám klimatu budou připraveni i o tuto nejistou zásobu vody. Může se proměnit v toxickou žumpu.

K těmto závěrům dospěl výzkumný tým, v jehož čele stála Susanne Benzová z kanadské Dalhousiovy univerzity a německého Technologického institutu v Karlsruhe. Vědci k těmto závěrům dospěli na základě modelů mapujících vliv oteplování planety při různých klimatických scénářích na teplotu podzemní vody. Ukázalo se, že při pesimistickém vývoji by až téměř 590 milionů lidí mohlo přijít o pitnou podzemní vodu. Zneklidňující závěry výzkumu nedávno publikoval vědecký časopis Nature Geoscience.

Problém v podzemí

Pokud jde o vodu v souvislosti s globálním oteplováním, obvykle se z pochopitelných důvodů soustředí pozornost na počasí a dostupnost povrchové vody,“ vysvětluje hydrolog Dylan Irvine z australské Univerzity Charlese Darwina. „Jak se ale ukazuje, musíme se zaměřit i na to, co se děje s vodou pod zemským povrchem.

Je pravda, že vrstvy půdy a hornin nad zásobárnami podzemní vody nepohlcují teplo tak, jako třeba mořská voda. Stačí ale, aby se teplota podzemních vod zvýšila o jediný stupeň nebo dva a může dojít ke katastrofě. Klesne obsah kyslíku, rozmnoží se nebezpečné bakterie a ve vodě se rozpustí větší množství těžkých kovů, jako arsen nebo mangan.

Podle Benzové se to vlastně už děje. Již dnes žije zhruba 30 milionů lidí v oblastech, v nichž je podzemní voda teplejší, než by měla být podle nároků na pitnou vodu. Znamená to, že ji není bezpečné pít bez předchozí úpravy, jako je například převaření. Dochází také k ohřívání trubek s pitnou vodou, které jsou uložené v zemi. Tento vývoj povede ke zvyšování nákladů na pitnou vodu, což zasáhne především chudší oblasti.


Další články v sekci