Archeologové objevili na severozápadě Peru zhruba 4 500 let starý ceremoniální chrám

V údolí Zaňa, kde se nacházejí nejstarší umělé kanály Ameriky, byl pod písečnou dunou nalezen chrám, který je podobně starý jako Stonehenge nebo slavné pyramidy v Gíze.

12.07.2024 - Stanislav Mihulka



V severozápadní části Peru se poblíž pacifického pobřeží nalézá údolí Zaña, které je důvěrně známé archeologům. Nacházejí se zde památky pradávných civilizací, jedny z nejstarších svého druhu v Americe. Jde například o nejstarší známé uměle vytvořené kanály Ameriky, které vznikly v prekeramickém období, zhruba před 4 500 až 6 700 lety.

Do stejného období spadá i původ ceremoniálního chrámu, který byl nedávno objeven v údolí Zaña. Archeologové odhadují, že stáří tohoto chrámu je 4 000 až 5 000 let. Vykopávky zde byly zahájeny 3. června a doposud se podařilo odkrýt zdi víceposchoďového chrámu.

Prastaré rituály

Mezi zdmi byly objeveny i kostry tří lidí. Podle všeho ale nešlo o běžné pohřby. Kostry byly uloženy s obětními dary, obalenými látkou. Z toho je možné usuzovat, že šlo o místo, kde probíhaly obětní rituály. Podle archeologů by mohlo jít o náboženský komplex, jehož výstavba by mohla spadat do stejného období, jako stavba slavných pyramid v Gíze (2580 až 2510 př. n. l.) nebo stavba slavného monumentu Stonehenge (3000 až 2400 př. n. l.).

Stěny chrámu jsou zdobeny složitými vlysy, které znázorňují lidská těla s ptačí hlavou, kočičími rysy a plazími spáry. Horní části zdí chrámu byly pokryty jemnou, rovněž zdobenou omítkou. Odkrytá část chrámu podle archeologů představuje centrální schodiště, z něhož bylo možné vystoupat na místo, kde se zřejmě odehrávaly náboženské rituály.

Badatelé rovněž odkryli další monument, tentokrát podstatně mladší. Pochází z let 600 až 700 našeho letopočtu, tedy z období, kdy v této oblasti dominovala civilizace Močiků, mimo jiné známá lidskými oběťmi. V oblasti archeologové nalezli i pohřbené dítě ve věku 5 nebo 6 let, které pochází z ještě mladšího období.


Další články v sekci