Černá voda pestrých barev: Waimangu je nejmladším přirozeným geotermálním systémem na Zemi
Novozélandský Waimangu dnes představuje vzácný ekosystém, který se bez přispění lidí přirozeně obnovil po devastující sopečné erupci z roku 1886.
Vznik novozélandského vulkanického údolí Waimangu se datuje na 10. června 1886, kdy regionem Rotorua otřásl výbuch sopky Mount Tarawera. Erupce zničila okolí vulkánu a otevřela zemskou kůru podél 17 kilometrů dlouhé trhliny. Mount Tarawera byla doslova rozštípnuta na dvě poloviny, plocha zdejšího jezera Rotomahana se dvacetinásobně zvětšila a v údolí vzniklo sedm kráterů.
Patnáct let po erupci se uvnitř nově formovaných kráterů vytvořily horké prameny, které jsou součástí geotermálního systému Waimangu – nejmladšího geotermálního systému na Zemi. Rostliny se do zdevastované oblasti vrátily o dalších patnáct let později.
Dnes Waimangu představuje vzácný ekosystém, který se po sopečné erupci přirozeně obnovil a je chráněn jako přírodní rezervace spravovaná novozélandským ministerstvem ochrany přírody. Rozvíjející se místní fauna a flóra je jediným současným novozélandským příkladem obnovy přírody bez jakéhokoli lidského přispění.