Agresivní kytovci? Útoky delfínů na lidi mohou být podle odborníků jen hrou

V Japonsku se množí útoky delfínů na lidi. Jen ze letošní rok úřady evidují 18 zraněných. Podle odborníků na chování delfínů jde ale zřejmě ze strany kytovců jen o nevinnou hru.

31.08.2024 - Martin Reichman



V japonské prefektuře Fukui úřady letos evidují již 18 případů, kdy delfíni poranili lidi koupající se v moři. Za poslední tři roky se podle údajů pobřežní stráže odehrálo 29 podobných incidentů. Útočící delfíni nejčastěji lidi koušou, v několika případech ale lidé utrpěli i zlomeniny kostí. Co je příčinou agresivního chování kytovců?

Podle Tadamichi Morisaky, mořského ekologa a specialisty na chování delfínů, jde s velkou pravděpodobností ze strany kytovců jen o nevinnou hru. Podle záznamů z útoků je navíc zřejmé, že za většinou útoků stojí jeden konkrétní samec.

Pojďte pane, budeme si hrát

Delfíní samci podle Morisaky často tráví život v doprovodu jiného samce. Soužití jim poskytuje sociální vyžití i lepší šance k páření. Samčí delfíní páry tráví spoustu času hrou, která připomíná sexuální chování – samci se vzájemně koušou, třou se o sebe a pronásledují jeden druhého. Samec, který je odpovědný za zranění několika lidí v Japonsku, podle Morisaky zřejmě vyměnil delfíního parťáka za lidi.

„Víme, že existují různé fáze interakce člověka a delfína. Začíná to tím, že lidé a delfíni sdílejí stejný prostor. Prohlubující se interakce pak mohou skončit zraněním,“ vysvětluje Morisaka. Problém by podle něj mohla představovat další fáze interakce, při níž delfíni zkoušejí uplatňovat svou dominanci. „Delfíni běžně měří 2,5 metru a váží okolo 200 kilometrů. Pokud do vás narazí v rychlosti 20 až 30 kilometrů v hodině, mohou být následky podobné, jako při dopravní nehodě,“ varuje vědec.

Odehnat, nebo unudit?

Úřady ve Fukui se vzniklou situaci pokoušejí řešit instalací podvodních akustických zařízení, která mají delfíny od návštěv pláží odradit. Delfíni jsou ale velmi inteligentní a zvídavá stvoření, takže se nenechají snadno zmást. Pokud mají pocit, že se na pláži děje něco zajímavého, zamíří tam bez ohledu na odrazující zvuky.

Efektivnější by podle Morisaky mohl být opačný přístup. Zařízení, které by detekovalo delfíny, by upozorňovalo lidi, že je čas vylézt z vody. Pokud kytovci zjistí, že se na plážích neděje nic zajímavého, vrátí se časem do svého přirozeného prostředí. 


Další články v sekci