Zmizet jako duch: Jaké jsou nejčastější příčiny a dopady ghostingu?
Vypařil se z vašeho života jako duch někdo velmi blízký? Je možné, že jste se stali obětí tzv. ghostingu. Badatelé Vídeňské univerzity se v nové studii zaměřili na nejčastější příčiny a dopady ghostingu.
Vypařil se někdo z vašeho života jako duch (anglicky ghost)? Neodpovídá vám celé dny na zprávy, i když to byla velká láska, nebo kamarádství? Tak to vás ghostuje. Ghosting, tedy náhlého ukončení veškeré komunikace od blízké osoby, většinou není nic příjemného. Jak ale ukázal nedávný výzkum, ani dotyčnému, který se ke ghostingu uchýlil, to často nepřináší příjemné pocity. Platí to přitom více pro lidi, které spojovalo přátelství, než pro romantické partnery.
K tomu závěru dospěla Michaela Forraiová z Vídeňské univerzity se svými kolegy, když studovala chování kolem ukončování vztahů a porovnávala situaci u romantických vztahů a přátelství. Jejich výzkum nedávno publikoval odborný časopis Telematics and Informatics.
Ghosting mezi partnery a přáteli
„Pokud jde o romantický vztah a přátelství, jsou to odlišné typy vztahů, jejichž ukončení má odlišné důsledky,“ přibližuje Forraiová. „Toto téma mě zaujalo, když jsem viděla množství příspěvků na sociálních médiích, v nichž lidé sdílejí zkušenosti s ghostingem mezi přáteli. Výzkum se přitom tomuto typu ghostingu doposud příliš nevěnoval.“ Předchozí studie ukazují, že ghosting zažilo v té či oné roli velmi mnoho mladých lidí. Téměř polovina oslovených se někdy ocitla v obou rolích ghostingu.
Forraiová s kolegy zahrnula do výzkumu celkem 978 mladých dospělých ve věku 16 až 21 let. Badatelé zjišťovali jejich zkušenosti s ghostingem, v rámci romantických vztahů i přátelství. Stejný průzkum proběhl dvakrát, s odstupem 4 měsíců. Výsledky jejich výzkumu byly poměrně překvapující.
Ukázalo se, že důvodem pro ghosting mezi romantickými partnery často bývá přesycení vzájemnou komunikací, která přesáhla snesitelnou mez. Pro Forraiovou to bylo velmi překvapivé, ale vlastně pochopitelné. Ghosting je v takovém případě spíše obranný mechanismus, který má zamezit větším škodám.
TIP: Sociální média zhoršují depresi u teenagerů, videohry překvapivě nikoliv
Naproti tomu mezi přáteli se ke ghostingu spíše uchylují ti s velkým sebevědomím, když se domnívají, že mohou své přátele nahradit někým jiným. Při ghostingu přátel ale současně více hrozí negativní dopady na duševní pohodu těch, kdo se uchýlili k tomuto postupu. Výzkum prokázal, že u nich dochází k rozvoji depresivních nálad častěji, než když lidé použijí ghosting vůči romantickým partnerům.