Zločiny proti vkusu: Nevkusné účesy nedávné i dávné minulosti
Módní diktát je k účesům neúprosný a všemi milovaný styl se může během pouhých pár let proměnit v terč posměchu. Následující pětice střihů je natolik zvláštní, že se za nimi na ulici ohlédnete. Navzdory úšklebkům však stále nacházejí své zastánce
Ve středověké Evropě byl účes podle hrnce oblíbený a běžný mimo jiné pro svou jednoduchost. Na hlavu se přiložila nádoba tak, aby její okraje končily nad ušními boltci – a vše, co přesahovalo, se zkrátilo. Dnes známe i alternativu, kdy se vlasy vzadu nechávají delší, podobně jako u mulletu. Ovšem zatímco druhý zmíněný účes zůstává lokálně populární, stříhání podle hrnce sice zažilo pár krátkých návratů do módy, ale jinak je spíš terčem posměchu. Americká Liga proti hanobení jej navíc označila za symbol nenávisti, poté co takto ostříhaný Dylann Roof zaútočil v roce 2015 na kostel v Charlestonu a zabil tam devět lidí. (foto: Wikimedia Commons, Kshep4545, CC0)
Ofina stačí
čubčik | populární: od 90. let 20. století
Historie ofiny, jež působí jako pěst na oko, je nejistá. Podle některých jde o vojenský účes, neboť vlasy na čele armádní regule neomezovaly. A zatímco tedy měli vojáci hladce oholenou hlavu, porost nad očima si pěstovali. Jiní ozdobu přisuzují bouřlivým 90. létům, kdy značila příslušnost k subkulturám, případně k podsvětí. Obecně se zmíněný prvek účesu vnímá jako znak gangsterů nebo jen pouličních flákačů, pro něž se v Rusku a na Ukrajině vžil pojem gopnik. Má jít o signál, abyste si na nositele raději dávali pozor. V posledních letech však popsaná ofina proniká i do světa módy, kde její „drsný“ status poněkud slábne. (foto: Unsplash, CC0)
Mezi porostem a pleší
tupé | populární: od 18. století
Plešatění představuje pro mnoho mužů velmi citlivé téma, o kterém se leckdy odmítají bavit. K oblíbeným kamuflážím holé hlavy patřilo již od 18. století tupé, od počátku se ovšem jednalo o velmi slabou a značně nápadnou náhražku vlasů. Záhy se proto okolo příčesků vyrojila řada vtipů a nevymizely dodnes. V současnosti si však muži své plešatění připouštějí mnohem snáz, a pokud se s ním vyrovnat nedokážou, sahají například po implantátech. Trh s tupé tak upadá stejně jako průmyslové odvětví, jež se usadilo v Asii. (foto: Shutterstock)
Zlatý standard
vysoké čelo | populární: od 15. století
Estetická hodnota vysokého čela je velmi diskutabilní a v současnosti daleko častěji narazíte na účesy, jež se ho pokoušejí zakrýt. V renesanci však platilo za zlatý standard krásy. Italský básník Agnolo Firenzuola například tvrdil, že čelo musí být „vysoké, široké a bělostné“. Jeho výšku přitom měřil od linie vlasů až po okraj obočí a kořen nosu, a v ideálním případě šlo o třetinu obličeje. Pokud tedy dámám nepřály geny, sčesávaly si hřívu dozadu, aby se co nejvíc přiblížily ideálu, nebo si porost na čele dokonce vytrhávaly. (foto: Wikimedia Commons, NGV, CC BY-SA 4.0)
Vpředu byznys…
mullet | populární: od 80. let 20. století
Mullet patří k nejkontroverznějším účesům v historii. U nás ho zpopularizoval především Jaromír Jágr, ale nosila jej i řada dalších hvězd jako David Bowie, Paul McCartney či Keith Richards. Otřepaná fráze popisuje zmíněný střih slovy „vpředu byznys, vzadu párty“ a nutno dodat, že navzdory značné nevkusnosti se v některých částech Ameriky stále těší velké oblibě: V podstatě se jedná o ekvivalent ponožek v sandálech. Pro milovníky mulletu se dokonce pořádají soutěže krásy, pravdou však zůstává, že pokud chcete, aby vás někdo bral vážně, měli byste se ostříhat jinak. (foto: Profimedia)