Život si cestu najde: Vzorky z planetky Ryugu kontaminovaly pozemské mikroorganismy
Navzdory přísným opatřením se ve vzorku z planetky Ryugu objevily pozemské mikroorganismy.
Výzkum meteoritů občas zpestří fantastické zvěsti, že v nich byly objeveny stopy přítomnosti živých organismů. Nic takového se zatím nepotvrdilo a ve všech známých případech se ukázalo, že jde o kontaminaci pozemskými organismy. Zároveň ale neustávají snahy prokázat hypotézu panspermie, tedy že život může samovolně cestovat vesmírem a dostat se na nové světy.
Nový argument ve prospěch panspermie přinášejí vědci britské Imperial College London, kteří zkoumali materiál planetky 162173 Ryugu. Britští badatelé zjistili, že tento materiál, který 6. prosince 2020 dopravil na Zemi návratový modul japonské sondy Hajabusa 2, velmi rychle kolonizovaly pozemské mikroorganismy. Materiál z planetky je sice uložený ve velmi přísně sterilních podmínkách, ale jak se zdá, pro mikroby to není velkou překážkou.
Kolonizace kousku planetky
Matthew Genge a jeho spolupracovníci analyzovali jen velmi malou část dovezeného materiálu planetky – analyzovaná částice A0180 měřila pouhý milimetr. Vzorek s touto částicí byl v neprodyšně uzavřeném kontejneru dopraven do vysoce sterilní místnosti, kde vědci v dusíkové atmosféře kontejner otevřeli a vyjmuli zmíněnou částici s pomocí sterilizovaných nástrojů.
Částici A0180 nejprve prozkoumali s využitím výpočetní nanotomografie a poté ji opakovaně sledovali v rastrovacím elektronovém mikroskopu. Na povrchu částice nalezli tyčinky a vlákna organické hmoty, které identifikovali jako pozemské mikroby. Zastoupení těchto útvarů se měnilo v čase takovým způsobem, že to odpovídalo mikrobiálním populacím. Výsledky výzkumu uveřejnil časopis Meteoritics & Planetary Science.
Vědci zpracovali statistiku populačních změn na zkoumané částici a dospěli k závěru, že mikroorganismy na této částici s největší pravděpodobností představují nedávnou pozemskou kontaminaci, k níž došlo během přípravy vzorku, navzdory všem opatřením . Vše nasvědčuje tomu, že přinejmenším pozemským organismům materiál planetky prostě „chutná.“