Živá pramenitá voda: Zázrak, hazard se zdravím, nebo bohapustý podvod?

V USA se rozmáhá pití „živé vody“, která však svým vyznavačům může způsobit zažívací potíže nebo třeba žloutenku

21.02.2019 - Vilém Koubek



Zaplatili byste za nádobu s necelými deseti litry vody víc než osm set korun? Ne? Zato mladí Američané, kteří prý dbají na své zdraví a žijí blíž k přírodě, ano. Ve Spojených státech se proto objevují firmy těžící z jejich postoje. Patří k nim i Live Spring Water neboli „živá pramenitá voda“, jejíž zakladatel Mukhande Singh (vlastním jménem Christopher Sanborn) jezdí stáčet přírodní sladkovodní prameny a výsledek posléze prodává za nehorázné sumy„Když jsem poprvé okusil čerstvou, živoucí vodu, prostoupila mnou energie a klid. Uvědomil jsem si, že už se k mrtvé vodě nikdy nebudu moct vrátit,“ tvrdí Singh.

TIP: Nadechnutí za padesátikačku: Čerstvý tibetský vzdoušek zabalený v pytlíku

Lékaři však varují, že sebečistší pramen může obsahovat zvířecí výkaly, a být tudíž potenciálním zdrojem řady nemocí včetně žloutenky. Taková voda se nedá dlouhodobě skladovat a obecně se s ní pojí mnohem víc rizik než výhod.

Na módní vlnu „živé vody“ si posvítili i američtí novináři. Jejich zjištění částečně mírní obavy lékařů. Ukázalo se totiž, že (alespoň část) zázračné vody je obyčejná voda z kouhoutku za pár centů. Vodních puristů přesto přibývá a cena jejich vášně dál roste.


Další články v sekci