Žhavý jako nikdy: Sonda Juno detekovala na měsíci Io zatím nejsilnější vulkanickou aktivitu
Infračervená kamera JIRAM objevila na jižní polokouli měsíce Io rekordně intenzivní vulkanický jev.
Není tajemstvím, že Jupiterův měsíc Io náleží k nejextrémnějším objektům Sluneční soustavy, především vzhledem ke svému neuvěřitelně intenzivnímu vulkanismu. Přesto nedávná pozorování sondy Juno, která zkoumá oblast Jupiteru a jeho měsíců, vybočují i ze standardů tohoto vulkanického měsíce.
Vědci mise Juno objevili na jižní polokouli měsíce Io obrovskou a nesmírně energetickou vulkanickou oblast. Je větší než pozemské Hořejší jezero, rozlohou největší sladkovodní jezero světa. Zároveň chrlí erupce, které šestinásobně přesahují výkon všech světových elektráren.
Rekordní vulkanismus
Při objevu tohoto extrémního projevu vulkanismu na vzdáleném světě sehrála klíčovou roli kamera JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper), která pracuje na palubě sondy Juno. Vedoucí vědeckého výzkumu mise Juno Scott Bolton z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu si pochvaluje, že pozorování měsíce Io předčila očekávání.
Sonda Juno v současné době pokračuje v prodloužené misi, během níž se dvakrát velmi těsně přiblížila k měsíci Io a pokaždé získala velice cenná data. Podle Boltona je to nejsilnější vulkanická událost, jakou jsme doposud na měsíci Io pozorovali.
Tým mise Juno odhaduje, že tento doposud nepojmenovaný vulkanický jev má rozlohu okolo 100 tisíc čtverečních kilometrů. Dosavadním rekordmanem přitom na měsíci Io bylo lávové jezero Loki Patera o rozloze zhruba 20 tisíc čtverečních kilometrů. Pokud jde o celkový výkon záření nového útvaru, podle badatelů přesahuje 80 bilionů wattů.