Zeptej se vědce: Proč si kukačky nestavějí vlastní hnízda?

Proč si kukačky nestavějí vlastní hnízda a parazitují na jiných ptácích? 

13.09.2024 - Ondřej Fišer



Zmíněná strategie přežití se v evoluci kukačkovitých vyvinula nezávisle hned třikrát, což znamená, že parazitické kukačky měly vždy spořádané předky, kteří si hnízdo stavěli. Jeho budování a starost o potomky představují náročnou činnost, takže je namístě hledat i jiné metody, jak předat své geny dál. 

Přizpůsobivý parazit

Parazitismus coby alternativní hnízdní strategie umožňuje naklást víc vajec, ale jejich přežití zůstává velmi nejisté. Kukačka se snaží dané nejistoty zbavit například tím, že může vajíčka rozmístit do hnízd různých hostitelů, a riziko tak rozprostřít. Dokonce se v průběhu své evoluce specializovala na odlišné druhy hostitelů, tudíž zvyšuje pravděpodobnost přežití potomků i tím, že nejsou odkázáni na jediný hostitelský druh

Není to ovšem tak, že by konkrétní kukačka vystřídala za život několik hostitelských druhů. Genetické analýzy odhalily, že samice tvoří jednotlivé genetické linie, specializované na konkrétní druhy hostitelů. 

Kukačce pomáhá k úspěchu při rozmnožování mnoho adaptací, včetně napodobování vajec i chování hostitelských druhů – například načasování snůšky podle hostitelů. Má rovněž schopnost odstranit jejich vejce či mláďata z hnízda, aby se snížila konkurence. A dovede také imitovat dravce, odehnat tak strážce hnízd a získat čas k rychlému nakladení vajec.

Za Zeptej se vědce odpovídá Mgr. Ondřej Fišer, Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na facebook.com/zeptej.se.vedce


Další články v sekci