Ženy pronesou zhruba o tři tisíce slov denně více než muži
Nový výzkum Arizonské univerzity odhalil, že ženy mluví víc než muži. Týká se to ale výhradně žen ve věku 25 až 65 let, jinak jsou rozdíly zanedbatelné.
Stereotyp napříč lidskými kulturami říká, že ženy jsou upovídané. Odborníci americké Arizonské univerzity v roce 2007 uskutečnili výzkum zahrnující 500 mužů a žen, který tento stereotyp zpochybnil. Podle tehdejších výsledků používají ženy i muži během dne zhruba stejný počet slov – přibližně 16 tisíc.
Klinický psycholog Colin Tidwel s týmem kolegů ale nedávno provedl nový výzkum na toto téma a jeho závěry jsou poněkud odlišné. Ukázalo se, že ženy jsou přece jen o něco upovídanější než muži, byť jen v určité části života. Výsledky pozoruhodné studie nedávno zveřejnil odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology.
Výmluvnost středního věku
Tidwel a jeho spolupracovníci přišli na to, že ženy mladšího a středního věku, tedy ve 25. až 65. roce života, pronesou denně asi o tři tisíce slov než muži stejného věku. V dalších věkových skupinách se takový rozdíl neprojevil. V porovnání se svými kolegy pracoval Tidwelův tým se čtyřnásobně větším vzorkem – badatelé analyzovali celkem asi 630 tisíc nahrávek od 2 197 lidí ve věku 10 až 94 let. Ženy ve zmíněné věkové skupině podle vědců pronesou v průměru 21 845 slov, zatímco u mužů je to asi 18 570 slov denně.
Studie mimo jiné také ukázala, že lidé v dnešní době mluví obecně méně než v dohledné minulosti, což vědci spojují s rostoucím využíváním digitální komunikace. Mezi lety 2005 a 2018 se průměrný počet vyřčených slov denně snížil u mužů i u žen o zhruba tři tisíce.
Proč zrovna ženy středního věku předčí ve výmluvnosti muže není ze studie úplně jasné, nicméně jedno vysvětlení se nabízí. Ženy-matky v tomto věku více a častěji komunikují se svými dětmi. Pokud by šlo o biologické faktory jako jsou hormony nebo sociální faktory, rozdíly v počtu slov mezi pohlavími by nejspíš vypadaly jinak.