Zemřela Kateřina Aragonská, zapuzená manželka Jindřicha VIII.
Kateřina Aragonská, dcera nejkatoličtějších králů Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské, skutečně neměla jednoduchý osud. Přestože ji její původ a společenské postavení předurčovaly k pohádkovému životu, stačila jedna tmavovlasá dvorní dáma a z ráje bylo peklo. Smrt, která přišla 7. ledna 1536, nezasáhla mocnou královnu, ale těžce zlomenou a nemocnou ženu.

Po několikaměsíčním manželství s anglickým následníkem trůnu Arturem Tudorem, který zemřel na horečnaté onemocnění, se měl Kateřiny ujmout jeho mladší bratr Jindřich. Však také Kateřinu léta obdivoval a první léta manželství byla skutečně harmonická. Klín mezi dvojici vrazila až Kateřinina neschopnost dát králi mužského dědice. Když se k celému problému připletla dvorní dáma Anna Boleynová, potřeboval se Jindřich nepohodlné manželky zbavit.

TIP: Uvalení klatby na Jindřicha VIII. Tudora

Veřejné ponížení, rozvod, vyhnanství a prohlášení jediné dcery Marie za nemanželské dítě byly rány, které si vyžádaly daň na královnině zdraví. Přesto až do posledního dechu neváhala za práva svého dítěte bojovat. Dne, kdy Marie skutečně dosáhla na královskou korunu, se ale Kateřina nedožila. Na začátku roku 1536 zemřela.


Další články v sekci