Zemětřesení odkrylo pod univerzitou v Mexico City obří aztéckou hadí hlavu
Loňské zemětřesení v Mexiku odkrylo výjimečně zachovalou aztéckou sochu. Více než tunu vážící hadí hlava by mohla představovat boha Quetzalcoatla.
Loni v září otřáslo západem Mexika silné zemětřesení s epicentrem v Michoacánu. Samotné zemětřesení není v této části světa ničím výjimečným, nacházejí se zde hned dvě významné zemětřesné zóny. Otřesy ale nečekaně odkryly pozoruhodnou památku z dob Aztécké říše.
Pod Mexickou národní autonomní univerzitou v Mexico City otřesy odkryly zhruba metr vysokou kamennou hadí hlavu. Následný průzkum ukázal, že jde o 500 let starou skulpturu, pocházející z doby, kdy se v těchto místech rozkládal mocný aztécký městský stát Tenochtitlán. Před invazí evropských conquistadorů v něm žilo asi 100 tisíc lidí.
Hadí hlava z Tenochtitlánu
Jak uvádějí odborníci mexického Národního institutu pro antropologii a historii (INAH), kteří hadí hlavu zkoumají, Aztékové stavěli chrámy a pyramidy, v nichž uctívali celou řadu božstev. Jedním z nejvýznamnějších byl Quetzalcoatl, který patřil k menšině pozitivních božstev.
Legenda praví, že laskavý nebešťan Quetzalcoatl ukradl z božských zahrad strom kakaovník a věnoval jej lidem, aby i oni mohli z plodů této stálezelené rostliny čerpat sílu. Naučil rovněž lidské pokolení kakaové boby pražit i mlít a z umletého prášku připravovat nápoj zvaný xocolatl. Quetzalcoatl bývá často vyobrazován v podobě bílého vousatého hada, nicméně zda objevená hadí hlava představuje právě tohoto boha není zatím jisté.
TIP: Čokoláda nad zlato: Staří Mayové nepoužívali jako měnu mince, ale kakaové boby
Objevená hadí hlava měří na výšku zhruba metr a váží něco přes tunu. V minulosti zářila pestrými barvami – stále jsou na ní patrné stopy červené, modré, žluté černé a bílé barvy. Tým archeologů INAH hlavu vyzvedl pomocí jeřábu a postavil pro ni komoru, která udržuje potřebnou vlhkost. Tento postup by měl barvy na hlavě uchovat i do budoucna. V Tenochtitlánu již bylo objeveno několik hadích hlav, loňský nález je ale unikátní právě kvůli zachovalým barvám. Práce na zabezpečení tohoto výjimečného artefaktu stále probíhají a v průběhu příštího roku by vědci hadí hlavu rádi představili veřejnosti.