Zdravé ovoce: Avokádo pomáhá obézním lidem udržet bystrou mysl

Avokádo obsahuje velké množství pigmentu luteinu – ten má příznivý vliv na duševní kondici

12.03.2020 - Stanislav MihulkaStudie z posledních let jasně ukazují, že lidé s nadváhou a především lidé trpící obezitou jsou vystaveni většímu riziku snížení duševních schopností v průběhu stárnutí. Nový výzkum amerických odborníků ale nabízí pozoruhodný recept, s jehož pomocí by si obézní lidé či lidé s nadváhou mohli vylepšit své šance.

Klíčem k důstojnému stárnutí i v obezitě je podle nich avokádo. Právě toto ovoce, které je plodem původně americké tropické dřeviny hruškovce přelahodného, totiž obsahuje velké množství luteinu, žlutooranžového pigmentu ze skupiny karotenoidů, o něž je známo, že má příznivý vliv na duševní schopnosti. Dřívější experimenty ukázaly, že to funguje u dětí a seniorů.

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Američané teď ve svém experimentu zjišťovali, zda avokádo pomáhá i obézním lidem. Po dobu 12 týdnů studovali celkem 84 dobrovolníků s nadváhou či obézních. Polovině z nich podávali stravu bohatou na avokádo a druhé polovině identicky vyhlížející jídlo bez avokáda. Tito dobrovolníci na začátku i na konci experimentu vyhotovili testy, které zhodnotily jejich duševní schopnosti a kondici. Zároveň jim měřili hladinu luteinu v krevním séru a v sítnici oka.

Výsledky experimentu byly jednoznačné. Lidé, kteří pojídali avokádo, měli nejen v těle více luteinu, ale také se zlepšili v jednom z použitých testů duševních schopností. Badatelé jsou přesvědčeni, že podobný efekt budou mít i další potraviny bohaté na lutein – například listová zelenina nebo vejce.


Další články v sekci