Zběsilé tání: V Grónsku zmizely dvě miliardy tun ledu za jediný den
Letos v Grónsku začalo tání o tři týdny dříve než obvykle. A rozhodně stojí za povšimnutí...
Globální oteplování se zvláště drsně projevuje v polárních oblastech. Výjimkou není ani Grónsko, které v těchto dnech zažívá doslova extrémní oteplení. Podle dostupných informací tam v jediném červnovém dni roztály 2 miliardy tun ledu. Pro představu, takové množství odpovídá 340 Velkým pyramidám v Gíze, 80 tisícům soch Svobody nebo 12 milionům velryb plejtváků obrovských.
Tání v Arktidě během léta je normální událostí, ke které tam dochází každým rokem, zhruba mezi červnem a srpnem. Momentálně se tam ale tání utrhlo z řetězu. Letos v Grónsku začalo tát o tři týdny dříve, než je dlouhodobý průměr. Taková ztráta ledu podle všeho ještě zesílí tání v následujících týdnech a měsících, díky působení albedo efektu.
TIP: Grónsko se potýká s úbytkem ledu: Na vině je teplé počasí a časté deště
Albedo je odrazivost. Sníh a led odrážejí sluneční záření zpět do vesmíru. Tím dochází k ochlazování. Když je ale sněhu a ledu méně, tak je na Zemi pohlceno více slunečního záření. Teploty stoupají a o to více sněhu a ledu roztaje. Rozjede se zpětná vazba. K tání v Grónsku prý přispívá i příliv teplého a vlhkého vzduchu z oblasti centrálního Atlantiku.