Zázraky pod hladinou: Nejlepší podvodní snímky roku
Každoroční soutěž Underwater Photographer of the Year, neboli „nejlepší podvodní fotograf roku“, oslavuje záběry života pod hladinou oceánů, jezer, řek, ale i bazénů. Ve třinácti kategoriích se sešlo na pět a půl tisíce snímků – a my vám přinášíme ty nejlepší z nich
Kategorie: Široký úhel, 1. místo a absolutní vítěz soutěže | kde: Antarktida | fotograf: Greg Leceour
Francouz Greg Leceour se zúčastnil antarktické expedice, která zkoumala, jak volně plující kry ovlivňují mořský život: Kromě toho, že z pevniny odnášejí důležité živiny pro fytoplankton, stávají se také jakýmsi mobilním domovem řady zvířat – v tomto případě tuleňů krabožravých.
Utrpení tuňáků
Kategorie: Ochrana mořského prostředí, 1. místo | kde: Itálie | fotograf: Pasquale Vassallo
Italský fotograf byl už v šest hodin ráno ve vodě, aby mohl sledovat, jak místní rybáři spolu s prvním ranním světlem vytahují na hladinu sítě plné ryb. Zachytil tak i tuňáka, který zřejmě skončí na talíři.
Rez motorů
Kategorie: Vraky, 1. místo | kde: Egypt | fotograf: Tobias Friedrich
Kvůli úzkým prostorám vraku řecké lodi Chrisoula K. v Rudém moři se fotograf rozhodl pro panoramatický snímek celé strojovny. Světla přitom musel rozmístit tak, aby do útrob potopeného plavidla pronikala určitým způsobem, a vytvořila tak správnou atmosféru.
Příští šampion
Kategorie: Chování, 1. místo | kde: Itálie | fotograf: Pasquale Vassallo
Ke konci volného potápění na moři si Pasquale Vassallo všiml, že se na hladině pohybuje fotbalový míč. Jakmile se k němu přiblížil, uviděl chobotnici, kterou spolu s balonem unášel proud. Zřejmě tak zachytil jeden z jejích tréninků na Světový pohár.
Podmořský obr
Kategorie: Široký úhel, 3. místo | kde: Grónsko | fotograf: Tobias Friedrich
Pouze pod hladinou lze spatřit ledovec v celé jeho velikosti. Potápěči se museli vypořádat s vodou o teplotě −2 °C i s větrem ochlazujícím vzduch až na −27 °C. Aby se vůbec dostali pod ledovec a mohli vytvořit tento podmanivý snímek, museli do ledové krusty udělat několik děr.
Krevety rodu Plesionika obvykle žijí 200–300 metrů pod hladinou, ale kvůli páření občas vystupují až do hloubky 40 metrů. Ačkoliv se jich na jednom místě vyskytují i desítky tisíc, existuje pouze pár lokalit, kde je lze fotit: Velmi totiž záleží na směru a síle přílivu, stejně jako na jasu oceánu.
Krutý dopad lidského chování lze spatřit i na vzdáleném malém ostrově Peleliu v Mikronésii. Krab poustevník tam místo ulity použil jako dočasný a velmi nepřirozený domov odhozenou plechovku. Bohužel nejde o výjimku: Zmíněným členovcům slouží coby útočiště třeba i kávové kapsle či šrouby. Komický snímek s vážným sdělením vysílá varovný signál, abychom se o modrou planetu lépe starali.