Záludná kokcidie: V USA a Velké Británii se množí problémy s kryptosporidiózou
Nepříjemný parazitický prvok o sobě letos dává vědět na obou stranách Atlantiku.
Kryptosporidie (Cryptosporidium) je parazitický prvok ze skupiny kokcidií, který se obvykle vyskytuje u zvířat. Někdy může nakazit i člověka. Infekci tímto prvokem nemusí doprovázet takřka žádné viditelné příznaky, v některých případech ale nakažené trápí nepříjemný vodnatý průjem, doprovázený žaludečními křečemi, dehydratací, zvracením, horečkou a úbytkem hmotnosti. Velmi nebezpečnu chorobou, která může dokonce bezprostředně ohrožovat život nemocného, se kryptosporidióza stává pro pacienty s narušenou imunitou, například pro nemocné HIV a leukémií a ohroženou skupinou jsou i děti, které nemají dostatečně vyvinutou imunitu.
Kryptosporidie se obvykle šíří vodou či potravinami kontaminovanými fekáliemi. Vzhledem k hygienickým opatřením k tomu naštěstí v moderní civilizaci nedochází příliš často. Zvláštní shodou okolností se ale letos začátkem podzimu vyskytly problémy s kryptosporidiemi ve Spojených státech a ve Velké Británii.
Potíže s kryptosporidiemi
Na konci září zaznamenali hygienici výskyt kryptosporidií během rutinního testu vody v nádrži Druid Lake, která jedním ze zdrojů pitné vody pro město Baltimore v americkém Marylandu. Podle úřadů je riziko nákazy relativně nízké, obyvatelům ohrožených oblastí ale odborníci i tak doporučili, ať raději pijí balenou vodu, případně ať vodu z kohoutku filtrují anebo převařují.
Ještě vážnější situace panuje na druhé straně Atlantiku ve Velké Británii, kde lékaři letos na podzim zaznamenali neobvyklý nárůst případů kryptosporidiózy. Na konci září se jejich počet vyšplhal na 500 za týden, což je asi pětinásobek oproti běžným hodnotám v tomto období.
Jak navíc v The Conversation uvádí Paul Hunter z Východoanglické univerzity, jedná se s velkou pravděpodobností jen o pověstnou špičku ledovce. Odborníci v průměru zachytí jen zhruba jeden případ z osmi.
Vlna nákaz
V současné době případy nakažených ve Velké Británii nestoupají, stále se ale drží nad dlouhodobým průměrem. Příčiny nápadného vzestupu počtu nakažených v letošním roce přesto zůstávají pro odborníky záhadou. K prudkému nárůstu infekcí došlo ve většině částí Spojeného království, což naznačuje, že pravděpodobně nejde o lokální epidemii.
Vedle kontaminovaných potravin a vody může být zdrojem nákazy i konzumace nepasterizovaného mléka nebo nedostatečně očištěného salátu. Ohniska nákazy bývají často spojována s návštěvami farem, dětských center a někdy i bazénů.
Přibližně dvě třetiny nahlášených případů se týkaly lidí, kteří krátce před onemocněním navštívili Španělsko a přibližně 80 % z nich uvedlo, že se 14 dní před onemocněním na dovolené koupali. Ve Španělsku se letos na konci léta sice také objevily případy kryptosporidiózy, týkaly se ale hlavně míst nacházejících se daleko od středomořských pláží, kam míří většina turistů. Cestovatelská anamnéza se navíc netýká nakažených z poslední doby.
Dalším možným vysvětlením současné vlny nákaz je podle odborníků snížení imunity vůči kryptokokům v důsledku nedávných opatření během koronavirové pandemie. Snížená imunita je ale podle nich jen jedním z důvodů. Pokud by šlo o hlavní příčinu, podobnou vlnu nákaz by zaznamenaly i další země, což se zjevně neděje. S největší pravděpodobností tak jde o kombinaci řady faktorů. Nejlepší obranou proto zůstává imunitní systém v dobré kondici.