Zakroucené paragrafy: 5 nejpodivnějších výmyslů práva
Osvícenský filosof John Locke kdysi řekl, že smyslem zákonů není někoho omezovat. Naopak – mají posilovat svobodu všech. Dobrý úmysl se ale zjevně v některých případech může vymknout z rukou...
Každému z nás se asi někdy přilepila na podrážku žvýkačka, pohozená na zemi. V Singapuru však tento druh vandalismu dosáhl takové míry, že byly chodníky nevyčistitelné a oblíbená cukrovinka dokonce ohrožovala tamní metro: kvůli zalepeným senzorům se nezavíraly dveře. Místní vláda proto roku 1992 vyhlásila zákaz importu a výroby žvýkaček. Za samotné žvýkání vás nikdo nezatkne, zkuste ale „odpad“ vyplivnout mimo koš a čeká vás pokuta až 12 000 korun. V roce 2004 vláda sice zlegalizovala nikotinové a dentální žvýkačky, stále vám je ale musí předepsat lékař a prodávají se pouze na vyhraněných místech.
Zákaz pohřbívání
Kde: Norsko, Longyearbyen
Městečko schované na norských Špicberkách v roce 1930 uzavřelo svůj hřbitov a od té doby zakazuje občanům umírat. Ukázalo se totiž, že se zde kvůli příliš nízkým teplotám nerozkládají mrtvá těla, v nichž přežívají pozůstatky chřipkové pandemie z let 1917 až 1920. Aby se zamezilo případnému nebezpečí, rozhodlo vedení města, že „zakáže smrt“. Takové opatření se samozřejmě špatně prosazuje, lidem nemůžete vyhrožovat: „Neumírejte, nebo dostanete pokutu.“ Pokud však někoho zcela evidentně čeká cesta na onen svět, zařídí mu Longyearbyen přepravu na místo, kde proběhne pohřeb.
Daň za nadávky
Kde: USA, Mississippi
Na veřejnosti by se člověk měl chovat slušně, ovšem když žijete v americkém státě Mississippi, platí pro vás toto pravidlo dvojnásob. Pokud vás přistihnou při nadávání na veřejnosti před alespoň dvěma lidmi, hrozí vám trest až 30 dní ve vězení. Kdyby se vám zrovna nechtělo sedět měsíc za mřížemi, můžete se vyplatit pokutou přibližně 2 400 Kč. Na jedné straně by se dalo namítnout, že tím stát lidem brání ve svobodě projevu. Na zákon se však pohlíží jako na prostředek ochrany veřejnosti, a tak s jeho rušením nikdo nepospíchá.
Předpisový pas
Kde: Japonsko
Se svými 5 % je Japonsko jednou z nejméně obézních zemí na světě – pro srovnání v Americe má nadváhu 35 % obyvatelstva, v České republice 34 %. Za tímto úžasným výkonem však stojí mimo jiné také tvrdá vládní nařízení, která dokonce ustanovují maximální obvod pasu všech obyvatel nad 40 let. Pánové mohou mít maximálně 85 cm, dámy 90 cm. Pokud hranici překročíte, nečeká vás žádná pokuta. Obecně jste však označeni za „rizikové“ a vláda vám věnuje speciální péči v podobě pohovorů, sledování a různých forem „povzbuzování“.
Povinné spodní prádlo
Kde: Thajsko
Thajsku velmi záleží na tom, jak se oblékáte, ať už je to na vás vidět, nebo ne. Zákon zde totiž porušíte v okamžiku, kdy vytáhnete paty z domu bez spodního prádla. Jak se to na vás pozná a kdo takové přestupky zjišťuje, těžko říct. Snadnější vynucování předpisů je jistě v případě druhého nařízení, které se týká oblečení: nesmíte řídit auto, pokud na sobě nemáte pokrývku hrudníku, tedy tričko, košili a podobně. Obnažující se řidiče čeká pokuta v přepočtu 250 korun.