Záhadný a vzácný virus „aljašských neštovic“ si vyžádal svou první oběť
Před deseti lety se na Aljašce objevil do té doby neznámý virus z příbuzenstva neštovic. Až doposud byl v podstatě neškodný. Na konci ledna si ale vyžádal první oběť – v souvislosti s nákazou „aljašskými neštovicemi“ zemřel onkologický pacient s oslabenou imunitou.
V roce 2015 byl na Aljašce poprvé detekován do té doby neznámý typ viru z rodu Orthopoxvirus. Dostal jméno Alaskapox virus (AKPV) a ihned se na něj soustředila pozornost odborníků – jde totiž o virus z příbuzenstva neštovic.
Stále jde o vzácný typ viru – do roku 2024 byl identifikován pouze v šesti případech (všechny v oblasti administrativní jednotky Fairbanks North Star Borough, v centrální Aljašce.) a až doposud nepředstavoval vážnější nebezpečí.
První oběť
To už bohužel neplatí – na počátku letošního roku se „aljašské neštovice“ objevily u staršího muže z Kenai Peninsula Borough na jihu Aljašky. Pacienta, který měl oslabenou imunitu kvůli léčbě rakoviny, podle odborníků mohla nakazit toulavá kočka, která ho na počátku podzimu loňského roku poškrábala. Testy dotyčné kočky ale nic takového neprokázaly. Koncem letošního ledna infikovaný muž zemřel a jde tak o první úmrtí spojené s „aljašskými neštovicemi.“
Onemocnění přitom bylo až doposud spojené jen s mírnými příznaky, mezi které patřila bolest kloubů a svalů, nateklé mízní uzliny, doprovázené nižším počtem puchýřů (někdy dokonce jediným). Odborníci teď hodlají tyto zvláštní neštovice sledovat ještě důkladněji. Lidé se jimi mohou nakazit od zvířat, přenos z člověka na člověka zatím nebyl pozorován.
TIP: Ve Velké Británii se objevilo několik případů vzácných opičích neštovic
Podle vědců jsou „aljašské neštovice“ očividně více geograficky rozšířenější, než si původně mysleli. Zmíněná oběť nemoci žila více než 500 kilometrů od známého výskytu předešlých případů. Virus „aljašských neštovic“ zřejmě přežívá v malých zvířatech a nejspíš by se mohl šířit i prostřednictvím domácích mazlíčků.