Záhada marsovského „špagetového monstra“ vyřešena: Jde o odpad z přistání, tvrdí NASA
V polovině července vyfotil rover Perseverance na povrchu Marsu podivný předmět, který vypadal jako zašmodrchané klubíčko. Ještě podivnější na celé věci bylo, že na dalším snímku již předmět chyběl.
Ve skutečnosti Perseverance předmět vyfotil již v polovině dubna. Tehdy se od něj nacházel příliš daleko a nebylo ho tak možné identifikovat. NASA záznam proto pracovně označila jako „světlý materiál“ s tím, že se mu bude věnovat později, jakmile se naskytne vhodná příležitost. Objekt se nacházel v oblasti Hogwallow Flats přibližně dva kilometry od místa přistání roveru Perseverance a zhruba 400 metrů od jeho tehdejší polohy.
Dva snímky stejného místa - marsovský Sol 495 (foto: NASA/JPL-Caltech, CC0)
Vhodná příležitost nastala o několik týdnů později, kdy se rover přesunul do oblasti Hogwallow Flats. 360°snímky s vysokým rozlišením, pořízené panoramatickou kamerou Mastcam-Z, odhalily pravou podstatu záhadného předmětu. Podle operátorů mise jde o část dacronové síťoviny – polyesterového vlákna používaného pro výrobu termálních přikrývek. Jde o materiál, který byl odhozen během únorového přistání roveru v kráteru Jezero. Jak se ale materiál dostal tak daleko od místa přistání? Podle NASA se jako nejpravděpodobnější jeví, že jej na místo nálezu odnesl marsovský vítr.
TIP: Rover Perseverance zachytil marsovské zatmění Slunce
NASA rovněž připustila, že dotyčný odpad „může představovat potenciální zdroj kontaminace nádob se vzorky“ v oblasti, kde byl nalezen. Momentálně však prý není důvod k obavám. Stejně tak za nepravděpodobné hodnotí NASA riziko, že by se tato část dacronové síťoviny zamotala do samotného roveru Perseverance.