Wisconsinské jezero Mendota ukrývalo 4 500 let staré kánoe
Na dně wisconsinského jezera Mendota, objevili archeologové dřevěné kánoe staré až 4 500 let. Podobná plavidla kdysi využívali i dávní Keltové a Slované.
Archeologové Historické společnosti Wisconsinu spojili síly s původními Američany kmene Hočunků a prozkoumali jezero Mendota. To vzniklo v nejmladší době ledové, přibližně před 15 tisíci lety. Dnes se toto jezero nachází v oblasti Madisonu, hlavního města státu Wisconsin.
Od roku 2021 zde probíhá archeologický průzkum, díky kterému světlo světa spařila řada artefaktů původních obyvatel. Patří mezi ně i monoxyly – dřevěné kánoe vydlabané z jednoho kusu kmene. První kánoe zde archeologové objevili v letech 2021 a 2022 a dodnes se podařilo nalézt deset těchto plavidel, které jsou považované za vůbec nejstarší typ lodí.
4 500 let staré kánoe
„Nejdříve šlo o izolovaný objev v jezeře Mendota. Postupně se ale ukázalo, že jde o významnou archeologickou lokalitu, která přináší spoustu zajímavých informací,“ popisuje archeoložka Amy Rosebroughová z Historické společnosti Wisconsinu. „Prozrazují nám mnoho o životě lidí před tisíci lety a přinášejí svědectví o změnách prostředí, k nimž v této oblasti docházelo.“
Podle radiokarbonového datování a analýzy dřeva byla nejstarší nalezená kánoe vyrobena kolem roku 2500 před naším letopočtem, tedy jen krátce poté, co byla zakladatelem 3. dynastie starověkého Egypta Džoserem vybudována nejstarší egyptská pyramida. Jde tím pádem o nejstarší plavidlo objevené v celé oblasti Velkých jezer.
Všechny kánoe i další artefakty byly doposud objeveny v asi 240 metrů dlouhém pásu. Původně šlo zřejmě bylo pobřeží, které v důsledku změn prostředí zmizelo pod hladinou jezera Mendota. Kánoe byly původně dlouhé asi 10 metrů a široké 90 centimetrů. Podle vědců jde o archaický styl stavby lodí, který známe z mnoha dalších koutů světa.