Webbův dalekohled odhalil pozoruhodná mladá hvězdná dvojčata
Detailní pozorování soustavy mračen Rho Ophiuchi vedla k překvapivému zjištění – hvězda WL 20S je ve skutečnosti dvojicí mladých hvězd s rovnoběžnými výtrysky hmoty.
Ve vzdálenosti asi 460 světelných let od Sluneční soustavy se v oblasti souhvězdí Hadonoše nachází soustava mezihvězdných mračen Rho Ophiuchi. Jde o jednu z nejbližších hvězdných porodnic, kde se přímo před našimi zraky rodí nové hvězdy. Jsou to malebná vesmírná mračna o celkové hmotnosti asi tří tisíc Sluncí, jejichž teplota se pohybuje mezi 13 až 22 kelviny.
Vzhledem k blízkosti mračen, tedy v měřítku galaxie, je tato hvězdná porodnice poměrně dobře prostudovaná. Týká se to i skupiny velice mladých hvězd, která je známá jako WL 20. Tato skupina byla prostudovaná nejméně pěti výkonnými teleskopy, včetně hvězdy WL 20S. Pak se ale do věci vložil Vesmírný dalekohled Jamese Webba.
Nečekaná dvojhvězda
Astronomka Mary Barsonyová z Institutu SETI a její kolegové pozorovali skupinu WL 20 s využitím zařízení MIRI (Mid-Infrared Instrument) na palubě Webbova dalekohledu. Díky ohromujícímu rozlišení, které Webbův dalekohled nabízí, astronomové zjistili, že dlouho známá hvězda WL 20S je vlastně fascinující dvojhvězda velice mladých hvězd, které vznikly před 2 až 4 miliony let.
Dvojice, která tvoří WL 20S, se blíží ke konci období samotného vzniku a stávají se z nich plnohodnotné hvězdy. Jak odhalila pozorování Webbova dalekohledu, z obou hvězd proudí polární výtrysky, shodou okolností prakticky stejným směrem. Jako by šlo o dvě vesmírné rovnoběžky. Dodatečná pozorování soustavou radioteleskopů ALMA prozradila, že kolem obou hvězd jsou nápadné prstence, v nichž zřejmě vznikají nové planety.
„Když jsme to viděli, doslova nám spadla čelist,“ líčí Barsonyová. „Studujeme skupinu WL 20 už celá desetiletí. Mysleli jsme si, že ji známe velmi dobře. Ale až díky zařízení MIRI jsme se dozvěděli, že WL 20S jsou vlastně hvězdná dvojčata se stejnosměrnými výtrysky hmoty. Bylo to pro nás šokující.“