Vzácný motýlí klenot: Návrat jasoně červenookého
Jasoň červenooký patří k nápadným a nesmírně vzácným motýlům. Nebýt odhodlání jednoho jediného muže, byl by výskyt tohoto krásného motýla na půdě České republiky již dávno historií
Jasoň červenooký (Parnassius apollo) byl dříve rozšířen na mnoha místech našeho území, ale z většiny lokalit vymizel již ve druhé polovině 19. století. V Čechách byly poslední údaje o jeho výskytu zaznamenány ve 20. letech 20. století v Podkrkonoší. Na Moravě nejdéle přežívaly populace na vrchu Kotouč u Štramberku (polovina 20. let 20. století) a na Znojemsku, kde byl poslední nález zaznamenán v roce 1935. Od tohoto roku byl považován za vyhynulého.
Sen statečného muže
Jan Lukášek (1923–2009), rodák z Dúbravky u Bratislavy, prožil nesmírně dramatický a bohatý život. Za války se zapojil do odboje, byl zatčen, v roce 1944 prchl z vězení, přešel frontu a vstoupil do speciálního útvaru 4. ukrajinského frontu. Po válce se stal vojákem z povolání a pracoval jako instruktor výsadkového vojska.
V roce 1971 byl z politických důvodů propuštěn (nesouhlasil s invazí spojeneckých vojsk v roce 1968). Poté se nastěhoval do Štramberka, což bylo nesmírným štěstím pro ochranu tamní přírody i pro jasoně červenookého. Jan Lukášek byl totiž mimo jiné vášnivým lepidopterologem (znalcem motýlů), který v sobě po léta hýčkal sen navrátit tyto motýly zpět na vápencové skály Štramberka.
Odsouzen k nezdaru?
V roce 1982 odstartoval Jan Lukášek ve spolupráci s Jaroslavem Ašmerou z univerzity v Ostravě projekt Apollo – repatriaci jasoňů do štramberské přírody. Nejprve bylo třeba vysadit rozchodník bílý (Sedum album), na němž se larvy štramberské populace vyvíjejí. Odborníci z domova i zahraničí byli skeptičtí a tvrdili, že bez finančně náročných insektárií je projekt odsouzen k nezdaru.
Praktik Jan Lukášek nesouhlasil – podle jeho zkušeností v přírodě nikdo nikdy nic motýlům neklimatizoval, a přesto prospívají! S přáteli založil ZO ČSOP Apollo a na štramberském vrchu Kotouči vybudovali první chovná zařízení pro jasoně, jejichž housenky byly přivezeny ze Slovenska – houseníky, s vysazenými živnými rozchodníky. Vylíhlí motýli však v klecích nemohli ani létat, ani se rozmnožovat.
Nečekaný světový triumf
Jan Lukášek se nakonec rozhodl, že houseníky otevře a motýly prostě vypustí do volné přírody. Puštěním okřídlených krasavců na svobodu dostala repatriace vzácného druhu rychlý spád. Exemplářů překrásného motýla začalo v některých biotopech u Štramberku přibývat.
Pokus o reintrodukci jasoně červenookého byla úspěšně zakončena roku 1994 a změnil se ve světový úspěch. Jan Lukášek byl oceněn cenou Josefa Velka, cenou Jana Šmardy, získal i cenu ministra pro životní prostředí a byl oceněn pamětní medailí Českého svazu ochránců přírody. Je třeba zdůraznit, že podobná repatriace motýlího druhu se ještě nikde na světě nezdařila!
Vandalové a pytláci
Repatriační program jasoně červenookého se zdařil díky radikálnímu odlesnění biotopů, včetně narušení původního krytu a vysazení živných rostlin (rozchodníků). Kvůli jasoňům je dobré zavedení pastvy koz s ponecháním nedopasků (je třeba zachovat bodláky a pcháče). V lomech, kde jasoňové žijí, není možná jakákoli nevhodná rekultivace, například vysazování dřevin a navážení zeminy.
TIP: Botanická zahrada u Štramberka a tamní Robinson z vápencového ostrova
Úspěšný návrat jasoňů červenookých do Štramberka bohužel neunikl pozornosti pytláků. Z celé Evropy se na vápencové kopce začali sjíždět bezohlední „motýlkáři“, kteří se snaží okřídleného krasavce ulovit (pytláci dokonce kradou i housenky). Na černém trhu v Česku se preparovaný jasoň červenooký prodává asi za 5 000 Kč, v zahraničí jde o sumu podstatně vyšší.
Jasoň červenooký
Jasoň červenooký patří do čeledi otakárkovitých (Papilionidae) a rodu jasoňů (Parnassius) a je jedním z největších denních motýlů v Evropě s rozpětím křídel 7–8,4 cm. Jde o heliofilní druh, který je aktivní především v období největšího slunečního svitu. Od června do srpna a v teplém září létá pomalým, nápadně třepotavým letem.
V čase horkého léta dospělci (imaga) kopulují a kladou vajíčka. Většina housenek se z vajíček líhne v březnu a dubnu. Housenky se zakuklují zpravidla v červnu a vykuklí se asi za šest týdnů. Jde o monocyklický druh s jedinou generací ročně. Housenky se živí především rozchodníky (Sedum), dospělé exempláře pak převážně fialově kvetoucími druhy bodláků.
Kam za jasoni červenookými
V Česku na jediné místo – do Štramberka! Početnost místní populace kolísá, v průměru však zde běžně létá sedm set exemplářů. S jasoni červenookými se můžete nejčastěji setkat v PP Kamenárka, PP Šipka, na kopci Kotouč a dokonce i v botanické zahradě ve Štramberku. Nejvhodnějším obdobím, kdy se můžete kochat něžnou exotickou krásou výrazných motýlů je červenec a srpen. Při teplém počasí však tyto krasavce zastihnete již v polovině června, stejně jako v prvé polovině září. K jejich pozorování je nutno si vybrat jasný, sluneční den.