Výzkumné balony zachytily tajemné zvuky ve stratosféře Země
Výzkumné balony zachytily ve stratosféře Země podivné infrazvuky. Jejich původ vědci zatím neznají.
Stratosféra je druhou vrstvou zemské atmosféry. Rozprostírá se zhruba mezi 10 až 50 kilometry nad mořem. Je relativně tichá a jen občas do ní pronikne nějaký zvuk z troposféry. Jak ale ukázal nedávný napínavý výzkum, ne všechny zvuky ve stratosféře mají zřejmý původ.
Daniel Bowman z amerických výzkumných laboratoří Sandia National Laboratories a jeho spolupracovníci využili k průzkumu zvuků ve stratosféře mikrobarometry, které umístili na horkovzdušné balony. Jde o zařízení, která měří nepatrné změny tlaku. Mikrobarometry byly původně navržené k monitorování vulkánů, lze je ale používat k detekci rozmanitých zvuků pod prahem lidského vnímání.
Záhada ve stratosféře
Zvuky ve stratosféře mají obvykle svůj přirozený původ – jejich zdrojem jsou nejčastěji bouře nebo kolize oceánských vln. Jiné zvuky jsou výsledkem lidské činnosti – jde například o exploze nebo hluky turbín větrných elektráren. Jak ale zjistily zmíněné výzkumné balony, ve stratosféře znějí i zvuky, pro které zatím nemáme uspokojivé vysvětlení.
Start výzkumného stratosférického balonu. (foto: Sandia National Laboratories, Darielle Dexheimer, CC BY-SA 4.0)
„Ukázalo se, že ve stratosféře se ozývají záhadné infrazvuky, které se objevovaly během některých letů balonů párkrát za hodinu,“ uvádí Daniel Bowman ve své zprávě. „Jejich zdroj je pro nás zcela neznámý.“ Badatelé výsledky svého výzkumu prezentovali na nedávné konferenci Americké akustické společnosti.
TIP: Pozemská stratosféra se od roku 1980 ztenčila v průměru o 400 metrů
Na výzkumu Bowmanova týmu je zajímavá i skutečnost, že využíval velmi jednoduché a levné prostředky. Jejich balony jsou v podstatě jen obyčejné plastové vaky, naplněné uhelným prachem, díky němuž jsou tmavé. Sluneční paprsky je následně ohřívají do té míry, že jsou schopné vystoupat do až do výšky přes 20 kilometrů. Jde přitom o mimořádně levné řešení – jeden takový balon přijde na zhruba 50 dolarů. Studium stratosféry je velmi důležité v mnoha ohledech. Právě zde se totiž nachází ozónová vrstva, která chrání život na Zemi před nejnebezpečnějším ultrafialovým zářením Slunce.