Výzkum potvrzuje: Středomořský životní styl prodlužuje život
Středomořská strava, tedy jídlo bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a ryby, je již delší dobu považovaná za velmi přínosnou pro zdraví. Nedávný výzkum zachází ještě dál a potvrzuje, že středomořský životní styl představuje vstupenku ke kvalitnějšímu a zdravějšímu životu.
Mercedes Sotos-Prietová z Madridské autonomní univerzity a její kolegové prostudovali data celkem 110 799 obyvatel Velké Británie, aby prozkoumali vliv středomořské stravy a dalších prvků středomořského životního stylu, včetně míry odpočinku a sociálních interakcí, na zdraví lidí, kteří nežijí v oblasti Středozemního moře. Své výsledky badatelé publikovali v odborném časopise Mayo Clinic Proceedings.
Žít jako ve Středomoří
Ze studie vyplývá, že Britové, jejichž životní styl je nejbližší středomořskému, jsou vystaveni průměrně o 29 procent nižšímu riziku úmrtí bez ohledu na příčinu, a také o 28 procent nižšímu riziku úmrtí kvůli nádorovému onemocnění, v porovnání s obyvateli Velké Británie, jejichž život je nejméně podobný životu obyvatel Středomoří.
„Náš výzkum ukazuje, že lidé, kteří nežijí v oblasti Středozemního moře, si mohou osvojit středomořskou stravu, když využívají lokálně dostupné produkty, stejně se mohou přizpůsobit středomořskému životnímu stylu v rámci vlastního kulturního prostředí,“ popisuje Sotos-Prietová. „Jsme svědky přenosu středomořského životního stylu a jeho pozitivních dopadů na zdraví.“
TIP: Nový výzkum: Zdravá strava může přinést dlouhodobé zlepšení psychiky
Podle badatelů je zdravá strava sice důležitá, ale zásadní vliv na snížení rizika úmrtí má tělesná aktivita, vhodný způsob odpočinku a společenský život. U podobných studií, které jsou založeny na dotaznících, je vždy nutné mít na paměti, že nemohou jednoznačně zohlednit vztah příčiny a následku. Není tedy možné říct, že středomořský životní styl je přímou příčinou pozorovaného nižšího rizika úmrtí. Zároveň se ale ukazuje, že mezi těmito jevy existuje souvislost.