Výtrysky obří rádiové galaxie Inkathazo měří více než tři miliony světelných let
Jihoafrická soustava radioteleskopů MeerKAT si připsala objev pozoruhodné obří rádiové galaxie, která chrlí z oblasti své centrální supermasivní černé díry výtrysky plazmatu do vzdálenosti více než tří milionů světelných let.
Obří rádiové galaxie (GRG, podle anglického giant radio galaxies), jsou dech beroucí vesmírní behemoti, kteří chrlí z oblasti své centrální supermasivní černé díry výtrysky plazmatu do vzdálenosti milionů světelných let. Výtrysky intenzivně září v oblasti rádiových vln, což těmto galaktickým obrům dalo jejich pojmenování.
Studentka Kathleen Charltonová z jihoafrické Univerzity v Kapském městě a její spolupracovníci nedávno objevili novou obří rádiovou galaxii, jejíž výtrysky plazmatu tvoří kosmickou megastrukturu o velikosti zhruba 3,3 miliony světelných let. Při objevu sehrála klíčovou roli jihoafrická soustava radioteleskopů MeerKAT.
Výjimečný gigant
Vědci pokřtili nově objevenou galaxii na Inkathazo, což v jazyce isiXhosa a isiZulu znamená „trable“ nebo „potíž“. Vyjádřili tím, že je pro ně stále obtížné vysvětlit fyziku, která stojí za těmito kosmickými monstry. Nečekaný a současně vzrušující objev publikoval odborný časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Objevy galaxií jako je Inkathazo byly až donedávna velice vzácné. V posledních letech ale střídá jeden objev druhý, především díky zprovoznění nové generace radioteleskopů, jako je právě zmíněný MeerKAT. Pro Charltonovou je to pořádná jízda. Vývoj tohoto oboru je podle ní tak rychlý, že je už dost náročné držet krok.
Podle Charltonové se galaxie Inkathazo navíc zdá být poměrně výjimečná. Její výtrysky plazmatu mají jiný tvar než obvykle. Jeden z výtrysků je ohnutý. Možná to souvisí s druhou výjimečnou vlastností této galaxie. Inkathazo se totiž nachází v centru kupy galaxií, což je neobvyklé. Obří rádiové galaxie bývají spíše samotáři.