Vysoko nad Antarktidou se letos děje něco velmi podivného

Ve stratosféře nad Antarktidou padají teplotní rekordy a polární vír mate vědce svým neobvyklým tvarem. Podle odborníků by mohlo dojít k jeho otočení, nebo i k úplnému zhroucení.

10.09.2024 - Stanislav Mihulka



Nad severním a jižním pólem se na pomezí troposféry a stratosféry nacházejí rozsáhlé oblasti nízkého tlaku, takzvané polární víry či polární vortexy. Pod nimi leží masa velmi chladného a hustého polárního vzduchu. Tvar i vlastnosti polárních vírů se neustále pozvolna mění. V posledních letech je ale jejich chování stále nepředvídatelnější.

Antarktidský burák

Každou zimu ve stratosféře nad Antarktidou rychle cirkuluje ve směru hodinových ručiček prstenec mrazivého větru. Rotující masa studeného vzduchu má obvykle kruhový tvar, který obepíná kontinent. Letos v srpnu se ale nad Antarktidou vytvořil polární vír ve tvaru připomínající burský oříšek. Tvar polárního vortexu ale není jedinou anomálií. Aktuální modely amerického centra NASA pro globální modelování a asimilaci meteorologických dat (GMAO) také ukazují, že je nezvykle teplý a z hlediska síly větru i nezvykle slabý.

Tvar jižního polárního víru v srpnu 2023 a srpnu 2024. (zdroj: NASA Earth Observatory, CC BY-SA 4.0)

Podle odborníků je pravděpodobné, že letošní antarktidský „burák“ je velmi nestabilní a mohl by obrátit směr proudění větru, nebo se úplně rozpadnout. Něco podobného se naposledy stalo v roce 2002. Globální teploty tehdy překročily o 0,56 °C dlouhodobý průměr (1880-2001) a rok 2002 tak byl druhý nejteplejším v historii měření. Dnešní stav by podle odborníků mohl představovat ještě větší problém.

Už teď je nad Antarktidou v souvislosti nezvykle tvarovaným polárním vírem velmi abnormální horko. Teplota se stratosféře tam v červenci, tedy uprostřed antarktidské zimy, bývá kolem mínus 80°C. Letos se tam ale oteplilo až na plus 15 °C, což byl rekord v historii měření. Rekord nevydržel moc dlouho. Na přelomu července a srpna se sice stratosféra krátce ochladila, pak ale teplota opět vylétla na plus 17 °C. 

Jakým způsobem se bude dál vyvíjet antarktidské klima a zda existuje souvislost mezi letošními nadprůměrnými teplotami vzduchu v Antarktidě a ve stratosféře nad ní, je podle vědců v tuto chvíli jen velmi těžké předvídat.


Další články v sekci