Vyčenichat žlutého draka: Nečekaným pomocníkem sadařů se stanou psi

Do první linie boje s devastující bakteriální infekcí citrusů nastupují cvičení psi

05.02.2020 - Stanislav MihulkaPěstitelé citrusů mají strach ze „žlutého draka“. Jde o obávanou bakteriální infekce a jednu z nejničivějších chorob citrusů vůbec. Pochází z Číny a v dnešní době devastuje například plantáže citrusů na Floridě, kam se žlutý drak dostal kolem roku 2005. Jde o velmi nebezpečnou chorobu – jakmile se strom nakazí, už ho prakticky není možné vyléčit a jediným možným opatřením je co nejrychlejší likvidace postižených citrusů.

Na Floridě skončila veškerá legrace. Donedávna byl zdejší citrusový průmysl druhý největší na světě. V současnosti již místní sadaři přišli o 80 procent produkce citrusů a 70 procent citrusových stromů. Představuje to ohromné finanční ztráty, protože plody citrusů náležejí k nejhodnotnějšímu ovoci.

TIP: Zhoubná nákaza: Floridští pěstitelé citrusů bojují se žlutým drakem

Pěstitelné citrusů utrácejí značné prostředky za výzkum a vývoj nových postupů, které by jim umožnily včas rozpoznat a případně léčit infikované citrusy. Američtí vědci se rozhodli vsadit na osvědčený prostředek – cvičené psy. Zjistili totiž, že speciálně vycvičení psi některých ras, například belgičtí ovčáci malinoisové, němečtí ovčáci nebo angličtí špringršpanělé dovedou rychle prozkoumat velké plantáže citrusů a objevit nakažené stromy. 

Přestože se může zdát, že jde v dnešní přetechnizované době o poněkud zastaralý způsob odhalování, je až nečekaně úspěšný a ve výsledku i levnější než jiné modernější metody. Psi procházejí 8 až 12týdenním speciálním výcvikem a jejich úspěšnost je až 99 %.


Další články v sekci