Všetečný robotický prst zvládá rutinní lékařská vyšetření
Prsty lékaře jsou důležitým diagnostickým nástrojem, bez kterého se neobejde ani nejmodernější medicína. Odborníci čínské Univerzity vědy a technologií nedávno vyvinuli a otestovali pokročilý robotický prst, který se tomu lidskému vyrovná.
Robotické ruce nejsou v dnešní medicíně úplnou novinkou a v některých oborech medicíny již dokonce předčí ty lidské. Stále ale existují oblasti, kde se ani ty nejpokročilejší robotické ruce rukám lékařů nevyrovnají. Ruce zkušeného lékaře dokážou zastat velmi širokou škálu funkcí, navíc s minimálními energetickými nároky. Něco takového je velmi obtížné zahrnout v jediné technologii.
Podle vyjádření čínských vývojářů se jejich robotická novinka dokáže lidským rukám vyrovnat ve schopnosti vnímat hmatem, ať už na povrchu anebo hlouběji v těle. Podrobnosti o nové robotické ruce představuje odborný časopis Cell Reports: Physical Science.
Prst pro robodoktora
Vyšetřování pacientů lidským lékařem může být problém, především v zemích s méně vyspělým zdravotnictvím. V řadě případů scházejí vyškolení lékaři a pacienti čelí riziku, že jejich zdravotní obtíže nebudou včas a správně odhaleny. Další komplikací může být, že lidé nemusejí mít k lékařům důvěru, například když je má vyšetřovat lékař opačného pohlaví.
Jak potvrzují experimenty, robotický prst BSF (Bioinspired soft finger) zvládne vyšetření pohmatem na podobné úrovni jako lidský lékař. Odhalí cysty na velké ploše modelové tkáně. Také dokáže najít tepnu na zápěstí a změřit na ní tep. Z dostupných informací ale není jasné, zda by prst zvládl i více invazivní vyšetření.
Tvůrci robotického prstu prokázali, že jejich výtvor vnímá pevnost objektu a dokáže provést vyšetření pohmatem podobně jako lidský lékař. Dokáže například přesně měřit puls v reálném čase. V budoucnu by se podobné robotické prsty mohly stát součástí celého robolékaře, který by mohl do značné míry zastoupit lidské lékaře na základních vyšetřeních.