Vlnovec pětimužný: Obr s hebkými plody
Vlnovec pětimužný je gigantem tropických lesů Jižní Ameriky a bezpochyby jedním z největších stromů na světě. Stromy běžně dorůstají výšky 40 metrů, ale rekordně staré a vysoké exempláře dosahují výšky přes 60 nebo dokonce 70 metrů
Kmeny velkých exemplářů vlnovce pětimužného (Ceiba pentandra) mají v místě nad mohutnými kořeny průměr až tři metry, což představuje obvod přibližně dvaceti metrů. Ohledně rekordních průměrů a obvodů se ovšem udávají i mnohem vyšší údaje. Kořeny, které v některých případech sahají až deset metrů vysoko, poskytují vzhledem ke své celkové délce až 50 metrů obrovskou stabilní základnu. Tomu odpovídá i koruna, která se rozpíná až do šířky kolem 60 metrů.
Vlnovec pětimužný v brazilském parku Parque do Utinga. (foto: Wikimedia Commons, Brenda Brito, CC BY-SA 4.0)
Tento strom z čeledi slézovitých (Malvaceae) roste v Mexiku, Střední Americe, Karibiku, na severu Jižní Ameriky a v tropické západní Africe a setkáte se s ním i v Asii, kde ovšem nedosahuje takových rozměrů. Ve španělsky mluvících zemích se rostlině říká ceiba, v angličtině jí bylo přisouzeno jméno kapok, jež se používá i pro označení vatovité hmoty, kterou obsahují její plody.
TIP: Zelení rekordmani: Nejstarší, největší, nejtěžší a nejvyšší stromy světa
Tato velmi lehká a vodě odolná vlákna se často využívají jako vycpávka do matrací a polštářů a původní obyvatelé Amazonie je používali pro obalení šipek do svých smrtících foukaček. Vlákna vyplnila dutinu kolem šipky a působila jako potřebné „těsnění“, bez nějž by šipky dolétly na mnohem kratší vzdálenost.