Vláknina je překvapivým spojencem během chřipkové sezóny

V období respiračních infekcí je žádoucí mít imunitu v co nejlepším stavu. Užitečným pomocníkem je v tomto směru vláknina, především její rozpustná forma.

18.01.2025 - Stanislav Mihulka



V České republice se naplno rozbíhá chřipková sezóna. Zároveň není tajemstvím, že pokud jde o virová onemocnění, obvykle nemáme k dispozici léčiva, která by infekci rázně přemohla, jako antibiotika v případě bakterií. Proto má smysl věnovat úsilí prevenci, tedy očkování, pokud je k dispozici, a také udržování dobré kondice a výkonné imunity.

Vědci Čínské univerzity Hong Kongu rozhodně doporučují nevynechat každoroční očkování proti chřipce, zároveň ale radí dbát na dostatečný příjem vlákniny. Zjistili totiž, že vláknina, zejména ta rozpustná, zesiluje odolnost organismu proti virovým infekcím, jako je právě chřipka. Je to tajná zbraň, která je ale přitom snadno dostupná.

Vláknina proti virům

Rozpustná vláknina představuje významný zdroj potravy pro probiotické bakterie ve střevech. Tyto bakterie produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem neboli SCFA (podle anglického Short-chain fatty acids). Oběhový systém je roznáší po celém těle, kde potom tyto molekuly zesilují působení imunitního systému.

Francis Chan a jeho kolegové provedli sérii experimentů, v nichž sledovali jak molekuly SCFA ovlivňují boj s virovými infekcemi. Ukázalo se, že významně přispívají k potlačování viru chřipky, respiračního syncyciálního viru, původce nachlazení čili rhinoviru i původce covidu-19. Naopak u viru chikungunya a latentních virů, jako je HIV nebo herpesvirus může být působení molekul SCFA problematické.

Zdrojem rozpustné vlákniny, která nejvíce zvyšuje produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem, jsou mnohé potraviny, včetně luštěnin, lněného semínka, ovsa, žita nebo třeba ječmene. Tento typ vlákniny rovněž obsahuje řada druhů ovoce, především jablka a banány, a také zelenina jako brambory, brokolice, mrkev a další kořenové zeleniny.


Další články v sekci